JYSK åbner første butikker på det afrikanske kontinent
JYSK har netop åbnet de to første butikker i Casablanca, Marokko. Åbningen markerer ikke kun JYSKs første tilstedeværelse i Afrika, men også en stor milepæl, da virksomheden nu har butikker i 50 lande
Foto: Jysk
JYSK træder officielt ind på det afrikanske kontinent og indleder dermed et nyt ekspansionskapitel med åbningen af de første to butikker i Casablanca, Marokko.
”At udvide til Afrika har længe været et mål for JYSK, og vi er stolte over at gøre det til virkelighed i dag med vores første butikker i Casablanca. Jeg ser frem til at følge JYSKs udvikling i Marokko, og jeg er overbevist om, at vores gode tilbud på skandinavisk boligindretning vil blive en succes med vores marokkanske kunder,” siger Rami Jensen, President & CEO i JYSK.
Den allerførste JYSK-butik åbnede i Aarhus i 1979, og siden da er JYSK vokset til mere end 31.000 medarbejdere og over 3.500 butikker.
”Det er altid noget særligt at åbne nye butikker – især når det sker i et nyt marked og på et nyt kontinent som i dag,” siger Rami Jensen.
Pressen var mødt tilstærkt op til presseventet tidligere på ugen. Her er det Country Director for JYSK Marokko, Igor Raić, der sætter ord på åbningen.. Foto: Jysk
De to nye butikker i Casablanca, som ligger i henholdsvis Viva Park og Aeria Mall, markerer begyndelsen på JYSKs rejse i Marokko. Derudover er endnu en butik allerede planlagt til senere på året, i takt med at JYSK fortsætter ekspansionen i regionen.
”Vores ekspansion til Marokko er en bekræftelse af JYSKs forretningsmodel, som har været en succes på tværs af alle vores markeder. For bare to uger siden åbnede vi vores første butik i Sydamerika gennem vores franchise-setup, og i dag åbner vi i Afrika. Ekspansion er en del af vores JYSK-dna, men at åbne butikker på to nye kontinenter inden for ét år er en bemærkelsesværdig milepæl, der åbner endnu flere muligheder for vækst,” siger Rami Jensen.
Ud over de to fysiske butikker får kunderne i Marokko også mulighed for at handle online på JYSK.
JYSK i Marokko
- JYSK starter med at åbne to fysiske butikker og en webshop i Marokko
- JYSK har etableret et lokalt hovedkontor i Casablanca
- De to første butikker åbner i Casablanca-området
- JYSK åbner også en Dark Store (et mindre lager), hvorfra hele onlinesortimentet kan bestilles
- Sidste gang JYSK åbnede egne butikker i et nyt land, var i Tyrkiet i 2023