Butikstyverier i stigning

4347 anmeldte butikstyverier i årets første kvartal

Foto: 123RF.com

Tallene for første kvartal i 2024 viser, at der er sket en stigning i butikstyverier, men samtidig et fald i indbrud og røveri i samme kvartal, sammenholdt med de to forgangne år. Det skriver Dansk Erhverv.

Crimestat, som er et værktøj udviklet af detailbranchen og Dansk Erhverv, melder om i alt 4347 butikstyverier i årets første kvartal. Værktøjet er en database, hvor brugerne kan indtaste tilfælde af tyveri, røveri og andre kriminelle aktiviteter. Ifølge data fra årets første kvartal ses der altså en stigning i butikstyverier på 10 % sammenholdt med samme periode i 2023, og Dansk Erhverv vurderer, at der er sket en stigning i butikstyverier på 81% i løbet af de sidste fire år.

Personlig pleje topper stadig listen

Det er i store træk de samme kategorier der ligger øverst på listen over oftest stjålne varer. I første kvartal i både 2023 og 2024 ligger personlig pleje på førstepladsen, mens kolonial og køl og frost ligger på hhv. anden- og tredjepladsen. De to sidste kategorier har byttet plads i år, men det mest markante skift er placeringen af kategorien øvrigt, der er steget med hele tre procentpoint siden sidste år.

Samlet set udgør top-10 varekategorierne 84% af alle de stjålne varer.

Markant færre røverier

Til gengæld ser det lysere ud for røveristatistikken. Her ses en nedgang i røverier i første kvartal på 9,1% i forhold til 2023, og hele 41% siden 2022. 

Brugerne har også rapporteret færre indbrud: I alt er der rapporteret 19 indbrud, hvilket er en nedgang på 24% i forhold til første kvartal i 2023. Dansk Erhverv anslår, at der er en tendens til stigning i mængden af indbrud senere på året, bortset fra 2022, hvor antallet af indbrud faldt efter første kvartal. Siden 2020 er tallet for indbrud dog faldet med 65%.

Dansk Erhverv ønsker politisk handling

Der er betydeligt flere der anmelder butikstyverier i dag end for bare tre år siden. I første kvartal af 2024 blev 6769 butikstyverier politianmeldt, hvoraf de 3339 blev anmeldt gennem Crimestat. Fra fjerde kvartal af 2021 til første kvartal af 2024 ses en øgning i politianmeldte butikstyverier på 79%. Men tallene tegner ikke et billede af, at politianmeldelser har en forebyggende effekt.

”Dansk Erhverv er fortsat bekymrede for den høje stigning i butikstyverier. Det første kvartal af 2024 har ikke gjort os roligere – tværtimod har det bekræftet os i, at der skal være et endnu større fokus på forebyggelse, og fortsat kæmpes for politiske initiativer”. skriver organisationen på deres hjemmeside.

IDL

Model: Crimestat for Dansk Erhverv. Foto: Dansk Erhverv

Stockholm Furniture Fair

Sponseret

Stockholm Furniture Fair 2025 fremhæver fremtidens konstruktion og hænderne bag håndværket

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

21.02.2025Designbase.dk

Ny overenskomst på plads for 180.000 butiksansatte

21.02.2025Designbase.dk

Ny ungdomsuddannelse og skærpede karakterkrav

19.02.2025Designbase.dk

SMVdanmark roser nyt beskæftigelsesudspil fra regeringen

18.02.2025Designbase.dk

Pension i øjenhøjde

14.02.2025Designbase.dk

SMVdanmark roser nyt beskæftigelsesudspil fra regeringen

13.02.2025Designbase.dk

SMVdanmark kræver ophævelse af Nets’ monopol på Dankort-indløsning

12.02.2025Designbase.dk

Gartex ansætter ny kommerciel direktør

12.02.2025Designbase.dk

Nu ruller milliarderne til danske iværksættere

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023