Trends for ansvarligt havebrug

Når den kommende spoga+gafa inviterer gæster til hallerne i juni vil fokus være på bæredygtige og sunde løsninger til haven.

spoga+gafa forudser de trends, der vil forme havelivet i 2024. Foto: Koelnmesse.

Med det nye tema ’Responsible Gardens’ tager spoga+gafa et kig på de nuværende udfordringer og udviklinger i have- og BBQ-branchen. Det sker, når messen igen åbner dørene 16.-18. juni 2024.

Det handler blandt andet om ansvarligt design, der skal imødekomme alle slags mennesker og måder at være i haven på. 

Ergonomisk formede siddemøbler, planteborde til børn og modulsofaer er nogle eksempler på ’outdoor living’-produkter, som skal yde ekstra komfort til stunder, der foregår udenfor.

Samtidig ser spoga+gafa, at udelivet præges af nuancer og former, der skal gengive naturen. 

Havemøbler produceres i afrundede former og råmaterialer som rattan, bambus eller ægte træ. Græs og planter, bier og sommerfugle er populære motiver for havetilbehør som puder, tæpper og lamper. 

Og vertikale plantesystemer kan forvandle selv den mindste altan til en grøn oase.

Mange havemøbler kommer i øjeblikket i organiske former. Som disse loungemøbler fra Eichholtz. Foto: Koelnmesse.

Biodiversitet og digitalisering
For selve plantelivet ser messen, at flere virksomheder tilbyder frø fra blomster, der kommer fra indenlandske regioner. Det skal bade øge biodiversiteten og forbedre insektlivet. 

Som en måde at bekæmpe klimaforandringernes konsekvenser på gentænker flere virksomheder også, hvordan man håndterer vand i haven.

Ekstremt vejr som tørke gør, at der fx tilbydes planter, som er modstandsdygtige overfor manglende vand. 

Og når der ikke er nogen regelmæssig nedbør, kan vandingssystemer, som kan kontrolleres digitalt, spare vand på effektiv vis. 

Derudover ser spoga+gafa, at flere vælger naturlige bassiner som alternativ til den konventionelle swimmingpool.

I dag kan grills tilberede mange typer madvarer for at imødekomme forbrugernes krav på multifunktionalitet. Foto: Koelnmesse.

Grills med USB-porte
I BBQ-sektionen ser vi blandt andet grills, som kan tilberede alt fra bøf til pizza. 

Det handler om ansvarligt og multifunktionelt brug, så man ikke behøver 1000 produkter, når der skal tilberedes mad udenfor.

Det gør også elektriske grill mere attraktive, da de tilbyder et renere grillalternativ til forbrugere, der bor i byen. Kompakte modeller til altanen er også tilgængelige i varianter, som kan dampe og brune grøntsager.

Og så kan gadgets som app-kontrollerede termometre eller grills, der kommer med USB-porte til opladning af smartphones, være populære hos de yngre generationer.

- HCL

Stockholm Furniture Fair

Sponseret

Stockholm Furniture Fair 2025 fremhæver fremtidens konstruktion og hænderne bag håndværket

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

02.04.2025Designbase.dk

Godt nyt for iværksættere

01.04.2025Xilium

Sponseret

Onesize fits alle gælder måske for sokker men ikke for IT

01.04.2025Designbase.dk

Skattetillægget fordoblet ved for sen indberetning

01.04.2025Designbase.dk

dao klar til at løfte opgaven efter PostNord

31.03.2025Designbase.dk

AI-agenter kan effektivisere arbejdsgange – men danske virksomheder tøver

31.03.2025Designbase.dk

DEBAT: En kvart million danskere skal rustes mod digitale angreb

27.03.2025Designbase.dk

Flatpay er den hurtigst voksende virksomhed i Nordeuropa

26.03.2025Designbase.dk

Sådan begrænses skadelig kemi i hverdagen

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023