05.02.2019 | Business | Branchenyt
Ro vil være mere dansk
Den danske designvirksomhed vil drage endnu mere fordel af sit danske ophav, og tilføjer derfor Collection og Denmark til navnet.
Det skriver virksomheden i en pressemeddelelse sendt ud i går.
”Vi vokser både på det danske og de udenlandske markeder, derfor tilføjer vi Collection og Denmark til vores navn. Ro er et 100% dansk ord og stadig omdrejningspunktet for vores designkollektion, men vi vil også gerne fortælle hele verden at Ro Collection er dansk design”, lyder det i pressemeddelelsen, hvor det ligeledes forklares at virksomheden på det danske marked dog kun vil betegne sig som Ro Collection og derfor laves logoet i to versioner.
Emballage og andet materiale vil løbende blive udskiftet.
Dekoration

Endnu en funktion til Kubus
Nu lancerer By Lassen flere produkter til Kubus-familien.
Belysning

Bonne lumière
Ny lampeserie fra Tivoli by Normann Copenhagen.
Outdoor

Lanternehygge
Skab stemning i haven med den energibesparende solcellelanterne Adam fra Sirius.
Bad

blomus får nyt liv
Et internationalt udtryk med et skandinavisk tvist. Sådan beskrives bedst den nye designretning, tyske blomus har taget. Bag det kreative ror står danske Charlotte Thorhauge Bech, der sørger for at holde stilen og ikke mindst videreudvikle den i årene frem – og stålet, der er blomus’ DNA, får nu selskab af andre materialer som glas, stentøj, træ og tekstiler.
Table top
Sæt ramme på middagen
Den verdenskendte designer Jasper Morrison har brugt et eklektisk miks af materialer til at skabe sin nye designkollektion for Iittala.
Branchenyt

Danmarks Næste Klassiker
Nyt TV-program vil finde Danmarks nye klassikere, og et spændende hold af danske designere er med i konkurrencen, heriblandt Janus Larsen fra Noyer.