Ny analyse: 82% af danskerne tror ikke på en bedre fremtid

82 procent af danskerne tror ikke, at samfundet er bedre om 10 år. Det viser nye tal fra Tænketanken INVI. Tallene understreger et problem, vi har haft længe. Det er tid til handling, lyder det fra førende reformekspert og Tænketanken INVI.

Foto: 123RF.com

En netop offentliggjort analyse fra Tænketanken INVI foretaget i samarbejde med Epinion viser, at danskerne har ringe tillid til, at det politiske system kan skabe positive forandringer. Hele 82 % af danskerne er hverken imponerede over fortidens reformer eller overbevist om, at samfundet bliver bedre i fremtiden, viser analysen.

Spørgsmålsformulering: ”Hvis du forestiller dig det danske samfund om ti år og sammenligner det med i dag. Tror du så, at samfundet om 10 år er:”. Tallene kommer fra en ny analyse foretaget af Tænketanken INVI på baggrund af en repræsentativ stikprøve blandt 1.041 danskere. (Se  på www.invi.nu)

Danskernes manglende tillid er langtfra uden grund, lyder det fra økonomiprofessor Nina Smith, formand for regeringens Reformkommissionen:

“Min egen erfaring fra Reformkommissionens arbejde er, at det både er svært for embedsmænd og politikere at finde løsningerne på komplekse problemer. Ligesom det kan være svært at få en forståelse for, bl.a. i medierne og hos politikerne, at vilde problemer ikke bare kan forklares og løses med få hurtige sætninger, overskrifter og snuptag.”  

Med vilde problemer henviser økonomiprofessor Nina Smith til de store politiske udfordringer, som skiftende regeringer forgæves har forsøgt at løse henover de sidste år. Velfærdskrise, klimakrise og de unges mistrivselskrise for at nævne nogle eksempler.

De vilde problemer, vi har i dag, kræver ofte andre tilgange end dem vi brugte i går, og derfor udebliver forandringerne – og det skaber mistillid:

”Det bliver et demokratisk problem, at danskerne ikke har tillid til vores samfunds evne til at håndtere vilde problemer, og derfor er der behov for at gå nye veje, så danskerne kan få tilliden tilbage,” siger økonomiprofessoren.

Politikerne dumper især på mindre bureaukrati og værdig ældrepleje
Danskerne mener desuden, at det er usandsynligt, at det politiske system er i stand til at levere på en række dagsordener frem mod 2030. Det gælder især evnen til at skabe mindre bureaukrati og en mere værdig ældrepleje:

Spørgsmålsformulering: Hvor sandsynligt mener du, det er, at det det politiske system i Danmark er i stand til at levere følgende resultater i 2030? Kategorierne ”meget sandsynlig” og ”sandsynlig” er slået sammen for overblikkets skyld. Det samme gælder ”meget usandsynlig” og ”sandsynlig”.

Selvom der er mange årsager til de bekymrende tal, så ser Tænketanken INVI én særlig grund:

Stockholm Furniture Fair

Sponseret

Stockholm Furniture Fair 2025 fremhæver fremtidens konstruktion og hænderne bag håndværket

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

21.02.2025Designbase.dk

Ny overenskomst på plads for 180.000 butiksansatte

21.02.2025Designbase.dk

Ny ungdomsuddannelse og skærpede karakterkrav

19.02.2025Designbase.dk

SMVdanmark roser nyt beskæftigelsesudspil fra regeringen

18.02.2025Designbase.dk

Pension i øjenhøjde

14.02.2025Designbase.dk

SMVdanmark roser nyt beskæftigelsesudspil fra regeringen

13.02.2025Designbase.dk

SMVdanmark kræver ophævelse af Nets’ monopol på Dankort-indløsning

12.02.2025Designbase.dk

Gartex ansætter ny kommerciel direktør

12.02.2025Designbase.dk

Nu ruller milliarderne til danske iværksættere

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023