Et møbel, der ikke går på kompromis

Mater og OEO Studio er gået sammen i et partnerskab i bæredygtighedens tegn og lancerer dette efterår både en stole- og en bordkollektion lavet af affaldsmaterialer.

Begge møbler er lavet ved hjælp af Maters banebrydende Matek-teknologi.. Foto: Mater.

De to kollektioner - Compound & Lily - er inspireret af og produceret i Maters Matek-materiale. 

En lancering, der skal afspejle begge brands engagement i cirkulært design.

”Når vi bringer nye designs til markedet, starter vi altid med at analysere, om produktet understøtter vores bæredygtige mission og vil påvirke designindustrien positivt. Vi har tidligere arbejdet sammen med OEO Studio, og allerede fra starten af dette samarbejde var der ingen tvivl om, at vi sammen kunne skabe noget fantastisk, der afspejler vores fælles engagement i cirkularitet,” siger Henrik Marstrand, Maters grundlægger og Head of Circular Transformation.

Maters teknologi og patenterede cirkulære materiale gør brug af fem unikke og patenterede materialeformler til at fremstille møbler af affaldsmateriale ved at mixe fibermateriale med et bindemiddel. 

Resultatet er en unik masse, der kan formes ved hjælp af den allerede eksisterende formpresningsteknik, der har været anvendt i møbelindustrien gennem årtier.

Former og farver uden kompromis
Med Lily og Compound kollektionerne vil Mater visr, hvordan det er muligt at bruge genanvendt affald i design uden at gå på kompromis med hverken æstetik eller funktionalitet. 

Compound-kollektionen byder på både lounge- og spisebordsstole. I udformningen har OEO studio været opmærksomme på hver en detalje og kurve for at skabe et udtryk, der på en og samme tid er blødt og tredimensionelt. 

Et minimalistisk design, hvor der samtidigt opnås en særdeles god komfort. Compound fås i flere Matek-blandinger, med eller uden polstring, hvilket giver et næsten uudtømmeligt katalog af farve- og designmuligheder.

 Inspirationen til Lily-bordene har OEO Studio fundet i naturen med åkandeblomsten lange slanke stil og det store, flade blad, der let flyder på vandet. De lette og minimalistiske Lily-borde er lavet af Matek-blandinger, der består af enten kaffe- eller træaffald blandet med post-consumer E-waste. 

Matek fremhæves særligt af OEO Studio for dets evne til at se naturlig ud og have ligheder med materialer som sten og marmor.

 Lily-bordene fås også i flere Matek-blandinger og størrelser, og er oplagte at arrangere i grupper på to eller flere. Bordserien er skabt med et knock-down stel, der gør flat-packing muligt og dermed produktet ekstra klimavenligt.

- HCL

Stockholm Furniture Fair

Sponseret

Stockholm Furniture Fair 2025 fremhæver fremtidens konstruktion og hænderne bag håndværket

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

31.03.2025Designbase.dk

AI-agenter kan effektivisere arbejdsgange – men danske virksomheder tøver

31.03.2025Designbase.dk

DEBAT: En kvart million danskere skal rustes mod digitale angreb

27.03.2025Designbase.dk

Flatpay er den hurtigst voksende virksomhed i Nordeuropa

26.03.2025Designbase.dk

Sådan begrænses skadelig kemi i hverdagen

25.03.2025Designbase.dk

6 gode grunde til at lave en ESG-rapport

25.03.2025Designbase.dk

Forringer AI medarbejdernes evne til at tænke kritisk?

24.03.2025Designbase.dk

Gratis samtalespil om dataetik på arbejdspladsen

21.03.2025Designbase.dk

Pas på med skiltningen

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023