Fynsk havemøbelkoncern buldrer frem

Den fynske havemøbelkoncern Sikane oplever stor succes og fortsætter optur i nyt 2015-regnskab.

Sikane står blandt andet bag brandet Sika-Design. Foto: Sika-design..

Havemøbelkoncernen Sikane fra Fyn, som står bag brandene Cane-Line og Sika-Design, oplever stor succes og vækst, skriver Fyens Stiftstidende på sin hjemmeside.

Sikanes 2014-regnskab var meget positivt, og regnskabet for 2015 er endnu bedre. Således lyder driftsoverskuddet for 2015 på over 70 millioner kroner.

Læs også: Sika-design får ny direktør

Fremgangen skyldes blandt andet, at Sikane har nået 100 markeder med den nordlige del af Europa som det største marked.

”Vi kommer godt ud på mange nye markeder, og det er på eksportdelen, vi laver væksten - vi vækster ikke så meget i Danmark”, siger Brian Djernes, adm. direktør og medejer hos Sikane, til Fyens Stiftstidende.

Travlhed i USA og Canada
70 procent af Sikanes omsætning skabes på de europæiske markeder. Resten hentes ind på nye markeder, og særligt USA og Canada skiller sig ud:

”Vi har meget travlt i USA og Canada, hvor man kan mærke at væksten buldrer frem igen”, lyder det fra Brian Djernes.

Læs også: Georg Jensen i fremgang

Ud over Brian Djernes ejer familien Andreasen også en del af Sikane. De to parter købte virksomheden tilbage fra kapitalfonden Langholm Capital i 2013.

Quilts of Denmark A/S

Sponseret

Så er det sæson for sommerdyner

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

24.03.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Restaurant domæne kåret til én af Danmarks 20 bedste restauranter

24.03.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

iRobot er tilbage - markerer nyt kapitel på AWE 2026 og vinder innovationspris

24.03.2026Designbase.dk

AI er ikke fremtiden – det er nutiden

24.03.2026Designbase.dk

For få unge søger ind på erhvervsuddannelserne

20.03.2026Designbase.dk

Længere mellem de tomme lokaler

18.03.2026Designbase.dk

Ny emballageforordning træder i kraft i august

16.03.2026Designbase.dk

Mindre bøvl, mere virksomhed

13.03.2026Designbase.dk

Antidumpingtold på 79 pct. har ramt den danske designbranche

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023