Sika-design får ny direktør

Louise Andreasen bliver ny direktør af familiefirmaet Sika-design.

Efter flere års tæt samarbejde mellem far og datter overtager Louise Andreasen nu ledelsen af familiefirmaet Sika-design. Det skriver woodsupply.dk.

Louise Andreasen overtog i oktober 2013 ejerskabet af Sika-design, som i dag eksporterer møbler til 72 markeder. Hun har arbejdet i firmaet de sidste 20 år, og glæder sig nu over at skulle videreføre virksomheden.

”Jeg glæder mig til at løfte denne arv efter min farfar og far. Efter et lille dyk under finanskrisen er vi nu på vej op i rasende fart, og det bliver nu min opgave at sikre den fortsatte fremgang”, siger Louise Andreasen til woodsupply.dk.

Louise Andreasens far, Knud Andreasen, har dog ingen planer om at gå pension foreløbig.

”Jeg forsætter i bestyrelsen og vil også fortsætte i det daglige med at sælge vores møbler og pleje vores langvarige kunderelationer – så længe direktøren vil have mig i firmaet”, siger han til woodsupply.dk.

aida a/s

Sponseret

Nyheder til bordet fra Confetti

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

16.03.2026Designbase.dk

Mindre bøvl, mere virksomhed

13.03.2026Designbase.dk

Antidumpingtold på 79 pct. har ramt den danske designbranche

12.03.2026Designbase.dk

Dansk erhvervsliv i stor, fælles kampagne mod formueskat

12.03.2026Antex Plast A/S

Sponseret

Fra designvision til plastproduktion

11.03.2026Designbase.dk

Grønne udsagn var vildledende

11.03.2026Designbase.dk

Nuura styrker ledelsen med ny COO

06.03.2026Designbase.dk

Imerco leverer et nyt rekordresultat

06.03.2026Designbase.dk

Kvindelige ledere halter fortsat efter på løn

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023