Med mumitroldene på tur

Foto: Stelton..

Mumitroldene er på nye eventyr på forårets Stelton x Moomin kollektion, hvor en farverig grafik med de mest velkendte karakterer fra Mumitroldenes verden præger de lyseblå̊ to go-kopper og drikkeflasker. 

Motiverne på SS22 kollektionen stammer fra historien om ”Mumitrolden og den magiske hat“. En tidlig morgen, efter en voldsom storm, går Mumitrolden og hans venner ud af det runde blå̊ Mumihus med det røde tag på jagt efter ting, som stormen har ført med ind i Mumidalen. 

Mumitrolden finder en stor sort hat og tager den med hjem. Det viser sig, at det er en magisk hat, som forvandler ting og sætter gang i en masse både sjove og lidt uhyggelige hændelser i Mumitroldens liv.

- HCL

Stockholm Furniture Fair

Sponseret

Stockholm Furniture Fair 2025 fremhæver fremtidens konstruktion og hænderne bag håndværket

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

02.04.2025Designbase.dk

Geberit får EcoVadis guldmedalje

02.04.2025Designbase.dk

I krydsfeltet mellem data og kreativitet

02.04.2025Witt

Sponseret

Mere ro, mindre støj – LeeLo02 giver babyer en bedre søvn

01.04.2025Quilts of Denmark A/S

Sponseret

DOZY – Når kun det bedste er godt nok

01.04.2025Designbase.dk

En ny, ambitiøs strategi og retning for fremtiden

27.03.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Vedvarende energi hos leverandører er ikke en tilfældighed

27.03.2025Designbase.dk

Creativeworld støtter børns kreativitet i Frankfurt

25.03.2025Designbase.dk

Samtaler om fremtidens perspektiver

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023