Historisk mange konkurser blandt detailvirksomheder i 2022

Foto: 123rf.com.

Nyeste tal fra DI Handels konjunkturbarometre for hhv. engros- og detailhandlen viser, at der samlet set har været 1.107 konkurser i 2022. Detailvirksomhedernes andel af handelsvirksomhedernes konkurser udgør 63 pct. og er ikke set højere i statistikkens levetid.

2022 har været et hårdt år for handelsvirksomhederne når der ses på antallet af konkurser. 1.107 handelsvirksomheder har således drejet nøglen den forkerte vej i 2022. Det er det tredje højeste årlige konkurstal siden statistikkens start i 2009. Konkurstallene afslører ligeledes, at det især har været virksomheder inden for detailhandlen, som har været ramt af konkurser. Underbrancherne ”Detailhandel med beklædning og fodtøj” samt ”Internethandel, postordre mv.” havde hhv. 215 og 240 konkurser i 2022 og tegnede således den væsentligste andel af detailvirksomhedernes konkurser. 

Mens konkurstallene for engroshandlen har været nogenlunde stabile siden 2015, så går tallene for detailhandlen i den forkerte retning, med undtagelse af 2020. Detailhandlen udgjorde, med 695 konkurser i 2022, 63 pct. af samtlige konkurser blandt handelsvirksomhederne (ekskl. handel med biler og motorkøretøjer), hvilket i statistikkens levetid aldrig er set højere. Siden 2015, er det en stigning på 12 pct.-point fra at udgøre 51 pct. af samtlige konkurser i handelserhvervet. Det er særligt to underbrancher der har bidraget til de høje konkurstal blandt detailvirksomhederne.

Stockholm Furniture Fair

Sponseret

Stockholm Furniture Fair 2025 fremhæver fremtidens konstruktion og hænderne bag håndværket

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

21.02.2025Designbase.dk

Ny overenskomst på plads for 180.000 butiksansatte

21.02.2025Designbase.dk

Ny ungdomsuddannelse og skærpede karakterkrav

19.02.2025Designbase.dk

SMVdanmark roser nyt beskæftigelsesudspil fra regeringen

18.02.2025Designbase.dk

Pension i øjenhøjde

14.02.2025Designbase.dk

SMVdanmark roser nyt beskæftigelsesudspil fra regeringen

13.02.2025Designbase.dk

SMVdanmark kræver ophævelse af Nets’ monopol på Dankort-indløsning

12.02.2025Designbase.dk

Gartex ansætter ny kommerciel direktør

12.02.2025Designbase.dk

Nu ruller milliarderne til danske iværksættere

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023