Den er i vinkel

Den nye lysestage fra SEIN, med navnet VNKL, tager udgangspunkt i én enkelt kontinuerlig streg, som definerer formen.

Pressebillede: SEIN.

Inspirationen til lysestagen, VNKL, er ifølge SEIN hentet fra designere som Dieter Rams, Jonathan Ives og Tom Dixons, og deres måder at tænke produktionsprocessen ind i selve designet. Vinkel produceres ved blot tre processer; først laserskæres en 5 mm tyk jernplade, derefter bukkes pladen manuelt, og til sidst slibes og pulverlakeres lysestagen, så den får en mat overflade.

Til lysestagen følger manchetter i krom, som stearinlysene stilles i. Herudover kan der tilkøbes manchetter i messing eller sort krom, for at ændre lysestagens udtryk. VNKL findes i tre versioner med plads til enten et, to eller fire stearinlys og fås i farverne sort, grå, grøn og rustfrit stål.

Stockholm Furniture Fair

Sponseret

Stockholm Furniture Fair 2025 fremhæver fremtidens konstruktion og hænderne bag håndværket

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

24.04.2025Quilts of Denmark A/S

Sponseret

Så er det sæson for sommerdyner

24.04.2025Designbase.dk

Nyt koncept skal sætte nye standarder for Formland

23.04.2025Witt

Sponseret

iRobot lancerer Roomba® Max 705 Vac-robot + AutoEmpty™-dock

23.04.2025F&H Group A/S

Sponseret

Hoptimist tager med på sommerens eventyr

22.04.2025Designbase.dk

Nyt initiativ sætter fokus på grøn omstilling

22.04.2025F&H Group A/S

Sponseret

Livet er for kort til kedelige gaver – giv en, der holder sig i gang

18.04.2025Designbase.dk

Designing happiness

17.04.2025Designbase.dk

JYSK når målet om ansvarligt indkøbt træ

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023