Bloomingville leverer rekord regnskab

Regnskabsåret 2014 har været et særdeles godt og begivenhedsrigt år for Bloomingville.

Ikast-virksomheden Bloomingville kan konstatere, at regnskabsåret 2014 har været særligt godt og begivenhedsrigt.

”Der er indgået en strategisk fusionsaftale med et amerikansk selskab. Nyt lager er taget i brug. Medarbejderstaben er øget med 25 fultidsmedarbejdere. Omsætningen er øget med 30% til et pænt 3-cifret million beløb og det samlede resultat før skat blev på 31 millioner kroner”, meddeler medejer og direktør Simon Stampe i en pressemeddelelse.

I august 2013 indledte Bloomingville sin "buy and build" strategi med købet af Day Home. Denne strategi manifesterede sig yderligere i oktober 2014, da Bloomingville indgik en strategisk fusions-aftale med den amerikanske boliginteriørkoncern Regent Holding.

Stockholm Furniture Fair

Sponseret

Stockholm Furniture Fair 2025 fremhæver fremtidens konstruktion og hænderne bag håndværket

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

21.02.2025Designbase.dk

Ny overenskomst på plads for 180.000 butiksansatte

21.02.2025Designbase.dk

Ny ungdomsuddannelse og skærpede karakterkrav

19.02.2025Designbase.dk

SMVdanmark roser nyt beskæftigelsesudspil fra regeringen

18.02.2025Designbase.dk

Pension i øjenhøjde

14.02.2025Designbase.dk

SMVdanmark roser nyt beskæftigelsesudspil fra regeringen

13.02.2025Designbase.dk

SMVdanmark kræver ophævelse af Nets’ monopol på Dankort-indløsning

12.02.2025Designbase.dk

Gartex ansætter ny kommerciel direktør

12.02.2025Designbase.dk

Nu ruller milliarderne til danske iværksættere

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023