Indhold fra partner Hvad er dette?
Det nyeste, iøjnefaldende dessin ´Shibori´ fra Södahl udspringer af et urgammelt, japansk kunsthåndværk som kombineres med en af efterårets mest trendsættende farver: den klassiske, blå indigo.
Siden 8. århundrede har japanske kvinder ved floder og vandløb i solopgangens land anvendt den specielle farveteknik, ´Shibori´, hvor den dybe, farvemættede indigo blå tones ud i blegede nuancer. Teknikken giver et unikt og spændende udtryk på hvert tekstil.
I vores søgen efter at bringe håndværket og autenciteten ind i den skandinaviske bolig passer det cool ´Shibori´ helt perfekt. Unika looket giver personlighed til indretningen det er cool og spændende og alligevel skaber farveudtoningerne ro og harmoni.
Når ´Shibori´ ses i på såvel boligtekstiler som tøj fra de store bolighuse, er det udtryk for, at netop denne fornyelse af den store dip dye tendens, bliver efterårets must have.
Den bløde dug er trendy og vovet og giver både mulighed for at dække et rustikt bord med træfade og skifferplader og at dække et fint bord med Kählers nye porcelæn, Hammershøi, eller fx Royal Copenhagen.
Det håndgjorte udtryk kommer også til sin ret på puden og i kombination med fx ´Heavy Denim´ pude med stonewash og en ´Denim Knit´ pude i en grov strikket kvalitet, skaber du straks en iøjnefaldende, ungt og cool stil med kant.
Dekoration

Nye stjerneskud fra Medusa Copenhagen
Lige siden 1997 har Maj-Britt og Rie Bidstrup - designerne bag og stiftere af Medusa Copenhagen - skabt et helt særligt univers af skønne og sjove figurer.
Indhold fra partner
Food

Rostis prominente designikon fornyer sig igen
Margrethe-skålen fra Rosti er i sig selv prominent som en klassiker, der nu har holdt sig næsten 50 år på toppen. Samtidig giver det naturligvis skålen et ekstra strejf af eksklusivitet at være opkaldt efter selveste den danske Dronning Margrethe.
Indhold fra partner
Table top

Mangfoldighed og poesi fra Blomsterbergs
Dråbeformen strejfer i sig selv det poetiske, og når den med Blomsterbergs folder sig ud som smukke porcelænsskåle, er der faktisk ikke et øje tørt. Signaturskålene fra Blomsterbergs kan andet og mere end at se godt ud. Naturligvis.
Indhold fra partner
Design

Et lys i mørket fra Morsø
Faro er det italienske ord for fyrtårn. Inspireret af netop de smukke, gamle fyrtårne, som gennem århundreder har vist mennesket vej gennem mørket, er Morsøs nye Faro-lanterne skabt til at lyse op på den spæde forårsaften og i den klare sommernat.
Indhold fra partner
Tekstiler

Nye, stærke Common-varianter fra Södahl
Common er Södahls økologiske basic dessin, og med sin enkelhed giver Common sengelinned ro for øjet og hjælper dermed en sund nattesøvn godt på vej.
Indhold fra partner
Belysning

Sæt spot på hyggen med Villa Collection Denmark
Med et sikkert blik for atmosfæredesign er Villa Collection Denmark kendt for at have skabt et stiligt sortiment, der åbner for masser af dekorative måder at fortolke og iscenesætte den danske hygge.
Indhold fra partner