Nyhederne springer ud hos F&H

I forbindelse med F&H’s messe tidligere på måneden var Designbase forbi til et kig på sæsonens nyheder, og dem er der masser af.

Fra F&H’s showrooms.

F&H åbner, 2 gange årligt, dørene op og byder hundredvis af besøgende fra butikker og kædekontorer fra hele Skandinavien velkommen. Indenfor såvel som ude præsenteres sæsonens nyheder fra samtlige varemærker i F&H’s imponerende brandportefølje.

Ny produktkategori og fornem prisnominering
Zone Denmark, der har været i stald hos F&H siden 1. august 2018 bød blandt forårets nyheder også på en helt ny produktkategori. Zone Denmark præsenterer nu småmøbler under navnet A-Collection, der indtil videre tæller en skammel, A-Stool samt A-Table, der både kan fungere som et sidebord, et opbevaringsmøbel eller en hjemmebar til drinks eller planter alt efter smag og behag. I serien fås også et bordspejl, en enkeltknage og en knagerække med fire kroge.

De nye småmøbler fra Zone Denmark er primært tænkt til køkkenet eller badet, men det er ligeledes tanken at de kan placeres og flyttes rundt efter behov. Ifølge Design & Brand Manager Michael Bruun har forhandlerne taget rigtig godt imod de nye designs: ”de er allerede næsten udsolgt”, fortæller han begejstret.

En anden stor nyhed fra Zone Denmark, er at brandet netop er blevet nomineret til den prestigefulde tyske German Brand Award, der tildeles 'for excellence in brand management'. Til forskel fra de tidligere priser, som brandet er løbet med, er opmærksomheden her ikke rettet mod produktdesign. Det er derimod Zone Denmarks brand, der har fanget juryens interesse - en ære, de hos designbrandet om muligt er endnu mere stolte af:

"Vi har været heldige at modtage adskillige priser i de seneste år, men det her er virkelig stort for os", lyder det fra en glad Michael Bruun. "Det er en flot anerkendelse af, at det løft, vi har givet brandet, har skabt vækst og markant opmærksomhed hos forbrugerne. Det bekræfter os også i, at vi nu har fået den rigtige platform for fremtidens erobringer".

To brands smelter sammen
Lige før jul blev det offentliggjort at F&H overtog Villa Collection fra konkursramte Bovictus. Dengang udtalte F&H’s administrerende direktør Knud Lomborg:

”Villa Collection er et kendt og udbredt designbrand, hvor også mere end halvdelen af salget allerede sker uden for Danmark, og det passer derfor på den måde perfekt ind i vores vækststrategi”.

I forlængelse heraf blev det i slutningen af januar meldt ud at Louise Dorph, som hidtil har stået i spidsen for A Simple Mess hos F&H, trækker sig tilbage for at fokusere mere på at blogge, skabe unika kunst, designe for andre og bruge tid på at udvikle nye koncepter for forskellige firmaer og butikskæder. 

Det er i denne forbindelse blevet besluttet at F&H’s brand A Simple Mess skal fungere som en selvstændig serie under brandet Villa Collection. De to kollektioner komplimenterer hinanden rigtig godt og taler til forskellige temaer i indretningen. Hele foråret kommer F&H dog til at køre videre med de to brands, mens de i efteråret smelter mere og mere sammen.

Der er derfor mange nyheder fra begge brands den kommende sæson.

Se flere nyheder fra F&H’s brands, som Södahl, Morsø, Bitz, Medusa med flere i ovenstående galleri.

www.fh-as.dk

aida a/s

Sponseret

Nyheder til bordet fra Confetti

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

03.02.2026Designbase.dk

Nye bogføringskrav kan ramme 40.000 virksomheder uden varsel

02.02.2026Designbase.dk

Danske virksomheder er klar til europæisk teknologi

02.02.2026Designbase.dk

SMVdanmark roser ny cyberaftale: Vigtig styrkelse af erhvervslivets digitale sikkerhed

30.01.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Roomba ruller videre: iRobot styrker fundamentet og sætter kurs mod næste kapitel

30.01.2026Designbase.dk

Officielt miljømærke i markant vækst

30.01.2026Designbase.dk

Bruger du AI i din markedsføring?

29.01.2026Designbase.dk

Når stilheden bliver grøn

29.01.2026Designbase.dk

Når stilheden bliver grøn

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex aps
Messe
Christmasworld – Full of magic

Som den førende internationale messe for sæsonbestemt dekoration og festlig dekoration åbner Christmasworld op for effektive designmuligheder, der overrasker kunderne. For nye synergier, der tilbyder merværdi.

Dato

06.02.2026

Sted

Frankfurt am Main

Dimex aps
Seminar
Ambiente 2026: Nye muligheder for danske HoReCa-aktører

Frankfurt-messen sætter fuldt fokus på hotel-, restaurant- og cateringbranchen – og åbner dørene for danske leverandører med design, funktionalitet og bæredygtighed i højsædet.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Dimex aps
Messe
Christmasworld, Creativeworld og Ambiente

Generelle tendenser og temaer på de tre store forbrugsvaremesser, fokuserer på at give forbrugerne mulighed for at skabe personlige og mindeværdige øjeblikke, hvilket er et perfekt match til temaet "Make the Moment Yours".

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Salone del Mobile.Milano
Messe
Salone del Mobile

The Salone Internazionale del Mobile is a hub of experimentation and cross-pollination, a meeting point and a place for new opportunities to reflect on the world of design and planning. The 2025 edition will take place from 8th to 13th April 2025, in the Rho Fiera Milano spaces, as is traditional.

Dato

21.04.2026

Sted

Milano

MESSE C - Furniture Fair
Messe
MESSE C FurnitureFair

MESSE C Furniture Fair er den nye messe for hele den danske og nordiske møbelbranche.

Dato

26.04.2026

Sted

Fredericia

3daysofdesign
Messe
3daysofdesign

A platform to showcase & celebrate great design 3daysofdesign is a festival for dreamers, doers and the design curious.

Dato

10.06.2026

Sted

København

Copyright 2023