Kähler vil være verdenskendt

Designvirksomheden Kähler vil ud på det globale marked og søger nu ny partner.

Foto: Kähler Design.

Som en del af en ny strategiplan har Kähler Design, som bl.a. er kendt for de ikoniske stribede vaser, sat sig det mål at blive et verdenskendt, globalt brand.

Derfor er virksomheden nu på udkig efter en ny partner, der kan bidrage til en tredobling af omsætningen de kommende fem år. Det oplyser virksomheden i en pressemeddelelse.

”Sonderingen foretages for at sikre udviklingen af virksomheden til en endnu større, endnu mere spændende og internationalt kendt designvirksomhed. Det er samtidigt vigtigt at understrege, at jeg selv under alle omstændigheder vil fortsætte som ejer af Kähler, lige som Jesper Holst Schmidt vil fortsætte som administrerende direktør”, lyder det fra ejeren Frantz Longhi.

Frantz Longhi forventer, at processen med at finde en ny partner vil tage mellem seks og 12 måneder.

Formex

Sponseret

Formex kickstarts the design autumn

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

15.09.2025Witt Denmark A/S

Sponseret

Sommelier fra Michelin-restauranten Restaurant domæne vinder verdensmesterskab for unge sommelierer

15.09.2025Designbase.dk

Få styr på reglerne om tilbud til Black Friday og jul

15.09.2025Designbase.dk

Konkursudviklingen for august 2025

12.09.2025Designbase.dk

Skattelettelser på vej til mange danskere

11.09.2025Designbase.dk

Salling skriver historie og slår dørene op i København

10.09.2025Designbase.dk

Sådan kan du spare op til 40 % på kortgebyrer

10.09.2025Designbase.dk

Se udgifterne til producentansvaret for emballage i 2025

09.09.2025Designbase.dk

Ny analyse: Markant flere ikke-vestlige indvandrere kommer hurtigt i job

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023