Hollandsk design med kant

Passionen for design var grundlaget, da to unge hollændere for fem år siden skabte puik, der i dag rummer en kollektion af design fra nogle af Hollands bedste designere. Nu vil de gerne åbne de danske detailhandleres øjne for det hollandske design.

Daan Gescher og Freek Claessen på Puik standen på Formland..

To unge studerende fra Holland valgte for fem år siden at starte deres egen virksomhed. Det blev til puik, der var med på Formland for første gang. Her havde Designbase en snak med dem.

”Ideen er at samle hollandsk design kogt ned til det essentielle, og således rummer vores kollektion en serie af møbler og interiørprodukter designet af nogle af Hollands bedste designere”, fortæller Freek Claessen, der stod på messen sammen med sin kompagnon Daan Gescher.

De begyndte med at lancere en lysestage, der på en måned var solgt ind til 70 butikker i Holland, og så fik de blod på tanden.
”Vi fløj til Polen, og fik lysestagen produceret i noget, der lignede en garage, men det var startskuddet til puik”.

Freek Claessen og Daan Gescher har altid haft en passion for design og kunst, og det var også bevæggrunden for etableringen af puik. De færdiggjorde deres respektive uddannelser, tog jobs sideløbende med at drive puik, og alle de penge, de tjente, blev ført tilbage i virksomheden. Og langsomt udviklede den sig.

”Der findes så mange dygtige hollandske designere, men de når ikke ud til det internationale publikum, de fortjener”, fortæller Freek Claessen, og det har siden begyndelsen været målet for puik.

I dag har man godt 350 forhandlere i Europa, og man har netop startet op med forhandlere i USA og Kina. I Danmark samarbejder man med Moodings.dk, men målet er at få et forhandlernet bestående af mindre detailhandlere og online butikker på det danske marked.

”Vi satser på ét land ad gangen og bygger forretningen op. Nu er turen kommet til Danmark”, lyder det, og Freek fastslår i øvrigt også, at kollektionen løbende vil blive udbygget med flere spændende produkter fra Hollands bedste designere.

Formex

Sponseret

Formex kickstarts the design autumn

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

15.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Nostalgi i smukt nyt design

11.09.2025Designbase.dk

idd cologne forbereder sig på sin debut

09.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh tilføjer varme og elegance til julen med farven Wine

09.09.2025F&H Group A/S

Sponseret

The Big Five er landet – og de er vilde med god stemning

05.09.2025Designbase.dk

Julen er både følelser og forretning

04.09.2025Designbase.dk

Bolig Mad Design-messen udvider

03.09.2025Designbase.dk

Positiv stemning i markedet

03.09.2025Designbase.dk

Vinder af Formex Design Talents Best in Show

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023