Frustrationen var drivkraften

”Det handler i bund og grund om ”jobs to be done”. Om at alt det, der bare skal gøres, bliver gjort automatisk i én arbejdsgang, så man i stedet kan koncentrere sig om det, der giver indtjening”, forklarer Joachim Sønderborg Mathiassen, der har udviklet Xilium, som samler og automatisere mange funktioner, virksomheder i dag har, i ét program.

Jeg drived af at udvikle innovative og smarte ideer, så vores hverdag bliver lettere", siger Joachim Sønderborg Mathiassen. Foto: Xilium.

De fleste virksomheder kender problemet, når salgsplatformen, faktureringsprogrammet og økonomiprogrammet, alle har hver sin dyre licens – og absolut ikke taler sammen. Når webshoppen ikke ”taler” med lageret, og når bunken af små opgaver hober sig op og tager tid fra det væsentlige i virksomheden.

Det er frustrerende, og det var også Joachim Sønderborg Mathiassens egen frustration over, at de systemer, der findes på markedet, ikke rigtigt fungere – ikke arbejder sammen og på ingen måde er brugervenlig, der gjorde, at han nu har udviklet Xilium, der kan automatisere og integrere systemer, arbejdsgange og processer under ét. ”Systemet kan pushe og hente data alle steder, og det kan forene salgssystemet på iPad’en, med økonomisystemet uanset om det er e-conomic, Dinero eller et tredje system”, forklarer Joachim, der fastslår, at formålet med udviklingen af Xilium ganske enkelt er at gøre processerne nemmere og mere enkel at arbejde med.

”Det handler egentlig om ”jobs to be done”. Om at alt det, der bare skal gøres, bliver gjort i én arbejdsgang af systemet, så der er langt færre manuelle og tidskrævende processer”, forklarer Joachim.

Så når man som sælger står med en kunde, hvad enten det er på en messe eller ude hos kunden, har man hele sit produktprogram med på iPad’en, og det er let at finde rundt i med beskrivelser og billeder, og alle kunderne er registrerede, så de også let kan findes.

Når en kunde har købt varer, kan man give detailkunden adgang til systemet, så butikken selv kan gå ind og se, hvad de har købt, hente markedsføringsmateriale med billeder i de rigtige størrelser og tilhørende tekst, og de kan selvfølgelig bestille direkte i systemet, enten ved at scanne stregkoden på varen, søge i produktkataloget eller ved at finde den i deres tidligere ordre, hvorefter de hurtigt kan føje varen til en ordre.

”Når varen er købt, får lageret automatisk besked, varen sendes afsted, og der genereres en faktura, som efterfølgende lægges over i økonomisystemet”.

Xilium er ét integrerende værktøj. Foto: Xilium.

Jeg har spurgt brugerne

Joachim har talt med en række potentielle brugere for at høre, hvad de mener, et samlende system skal kunne, og han fortæller, at planen er, at det løbende skal udvikles, ligesom det kan tilpasses den enkelte virksomhed.

”I dag betaler man licenser og abonnementer månedligt til en række forskellige platforme og softwareleverandører. Min tanke er, at alt skal samles i ét. Det gør det daglige arbejde betydeligt lettere – og naturligvis billigere”.

Noget af det, leverandørerne i design- og interiørbranchen bruger mange ressourcer på, er at levere produktbilleder og -info til detailbutikkernes. Det har han tænkt ind i systemet, så man i stedet for flere dages arbejde kan nøjes med få timer.

Systemet kan nemlig også spørge bagud. Så mangler der informationer i det skema, der skal udfyldes, sender systemet en mail til producenten om, at de og de informationer mangler.

Men der er selvfølgelig en række andre issues i branchen, der kan have indvirkning på indtjeningen. Det kan være fragtrater eller dollarkurser. ”Her kan man få Xilium til at reagere, hvis man f.eks. har lagt ind, at man vil have en fortjeneste på 40 pct. på et produkt, og at det af den ene eller den anden grund pludselig ikke er muligt, og man kan tage action”.

Når siden er hvid, er de forhandlernes priser, når den er mørk er det leverandørens. Foto: Xilium.

Fra produktion til butik

Tanken er optimalt set, at systemet skal kunne benytte fra produktion til butik. ”Melder producenten, at produktionstiden stiger, så kan systemet automatisk fortælle butikken, at den og den vare, som du plejer at købe, skal købes nu, fordi produktionstiden er øget, så du ikke løber tør”.

Men butikkerne eller producenterne behøver dog ikke være hooket direkte op på systemet, for at det fungerer. I stedet for direkte forbindelse kan der sendes en mail med et link.

Lagerstyring vil også fremadrettet være en del af Xilium, der lanceres i begyndelsen af 2023, hvorefter det vil blive udbygget, og systemet kan naturligvis også integreres med en B2B webshop, der i øvrigt kan startes op forholdsvis nemt, og hvor systemet selv lægger varerne op, når de er kommet ind på lageret.

Priserne på systemet bliver modulbaseret, så man selvfølgelig ikke betaler for mere end de funktioner man har behov for og derved vil Xilium være en billigere løsning end de mange forskellige systemer, virksomhederne betaler for i dag.

Joachim fremhæver, at en venlig og kompetent support naturligvis også er tilgængelig. ”Vi ved, hvor kritisk det kan være, når man står med en software, som bare ikke virker. Her er det altafgørende, at brugerne hurtigt kan få hjælp til deres problem. For selvom systemet bliver testet og alle funktioner udvikles brugervenligt, ved vi jo godt, at der vil opstå problemer, men dem vil vi forsøge løse hurtigt”.

Alle produkter lægges ind og kan hentes på alle platforme; salgssystem, webshop m.v. Foto: Xilium.

Bygget alt fra bunden

Xilium softwaren har Joachim bygget fra bunden i samarbejde med sine ansatte. Dette giver plads til innovation og mulighed for bedre at tilpasse softwaren til brugernes. ”Vi begyndte selve udviklingen i februar 2022, men helt tilbage i 2005 udviklede vi de første systemer til styring af virksomheders processer, så det er ikke helt nyt for os”. Og han opfordrer potentielle brugere til allerede nu at gå ind på hjemmesiden og fortælle om deres tidskrævende arbejdsgange. 

Joachim har desuden virksomheder indenfor digital skiltning til virksomheder, infoskærme til kommuner, samt musik-TV og virtuel fitness, der bruges i fitnesscentre over hele verden.

”Jeg er typen, der drives af at udvikle innovative ideer, så vores hverdage kan blive nemmere og smartere”. I 2018 færdiggjorde Joachim en uddannelse på MIT i implementering af kunstig intelligens i virksomheder, han udviklede herefter en platform til beslutningsstøtte i samarbejde med Mayo Clinic i USA.

Med programmet Xilium kan design- og interiørbranchen fremadrettet glæde sig til smarte og intelligente løsninger til en nemmere hverdag.

Hippie de Luxe

Sponseret

Et elegant nyt produkt til efterårsbagningen

aida a/s

Sponseret

En nyhed i stål til farverige Confetti

Relateret indhold

28.10.2026Designbase.dk

Nye momsfrister kan presse små frisørsaloner

27.10.2026Designbase.dk

Nina Vatansever bliver ny indkøbschef hos Sagaform Group

27.10.2026Designbase.dk

Store virksomheder trækker industriens opsving

26.10.2026Designbase.dk

Konkurserne stiger: Detailhandlen mærker fortsat presset

23.10.2026Designbase.dk

Finanslovsforslag kan presse små virksomheders likviditet

22.10.2026Designbase.dk

Fire ud af ti små virksomheder overvejer at skifte bank

21.10.2026Designbase.dk

E-fakturering bliver ny standard for virksomheder i design- og interiørbranchen

20.10.2026Designbase.dk

Spring Copenhagen indgår designsamarbejde med Kjær Bak

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex aps
Messe
Nordstil – orders.meetups.lifestyle.

As the central meeting point for the north, Nordstil attracts a large number of buyers to Hamburg every year. This is where regional retailers and many others meet innovative products to enrich their range for the coming season. A wealth of inspiration and a selection of products from all styles that cannot be found anywhere else in northern Germany.

Dato

09.01.2027

Sted

Hamborg Messe

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Everything gets woven together!

Where trends, design and global business intertwine: Heimtextil is your platform for home and contract textiles and textile design. Experience innovative solutions for the entire interior design: with the Heimtextil Trends 27/28, visionary design by Patricia Urquiola, textile sustainability and order volumes of all sizes. For even more synergies, business success and new contacts from all over the world!

Dato

12.01.2027

Sted

Frankfurt am Main

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Når tekstiler former fremtidens rum

Tekstiler er for længst rykket ud af rollen som dekoration. De skaber stemning, forbedrer akustikken, tilfører varme og struktur og er med til at definere både private og professionelle rum. På Heimtextil 2027 i Frankfurt samles den internationale branche for at vise, hvor tekstildesign er på vej hen.

Dato

12.01.2027

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Maison&Objet
Messe
Maison&Objet

One House. All Interior Designs

Dato

14.01.2027

Sted

Paris

Formex
Messe
Formex

The Nordic region’s most important design and interior design marketplace

Dato

19.01.2027

Sted

Mässvägen 1, 125 80 Stockholm

Dimex aps
Messe
Ambiente – Lifestyle Compositions

It’s never the same, there’s always something new. The leading international consumer goods trade fair is a fantastic experience! Gain an overview of the global marketplace at Ambiente by observing the dynamic interplay of products and design, highlights and events.

Dato

29.01.2027

Sted

Frankfurt, Germany

Copyright 2023