Der står en mama bag alt

Det dufter, føles og smager af Italien, når man køber produkter fra det danske firma Made by Mama – med base i Toscana. Firmaet er stiftet og drives af Morten og Anna Hassing-Kjær, som gennem deres mange år i Toscana har fundet nogle af de allerbedste delikatesser og det bedste håndværk fra støvlelandet.

Made by Mama er et dansk firma, der udelukkende sælger produkter af højeste kvalitet fra Italien. Navnet er en hyldest til det bedste fra støvlelandet og symboliserer noget meget italiensk - nemlig at der altid står en Mama bag det hele. Hvert enkelt produkt er nøje udvalgt over flere år med fokus på kvalitet og originalitet. Made by Mama giver kunderne adgang til den fulde indsigt og historie omkring produkterne - fra deres oprindelse til slutprodukt. Der skabes således forbindelsen mellem producent og slutkunde.


”Alle vores produkter har en historie, der er værd at kende, og vi er det eneste led mellem de lokale producenter og modtagerne i Danmark. Produkterne er resultatet af vores arbejde igennem de seneste 6 år, hvor vi har boet i Toscana. Her har vi identificeret de absolut dygtigste producenter og i fællesskab, har vi så udviklet vores produkter”, siger Anna Hassing-Kjær.

Drømmen om ”Simple Living”
Drømmen om bedre livskvalitet, mere tid til børnene og ønsket om ’simple living’ begyndte i 2012, da familien greb chancen og skiftede et hektisk liv i Danmark ud med en fredfyldt bjergskråning i det skønne Toscana. En fælles passion for mad og gastronomi blev startskuddet for virksomheden, og det som fortsat driver Made by Mama i dag. Igennem flere år er der blevet arbejdet fokuseret på at opbygge et produktsortiment, som afspejler en kompromisløs tilgang til kvalitet.

Så længe lager haves
De fleste varer fås i begrænsede mængder, for når der ikke er mere olie fra deres økologiske olivenlunde, så er der ikke mere før næste år. Der er tale om originale, italienske specialiteter såsom ægte italiensk espresso, trøfler, økologisk koldpresset ekstra jomfru olivenolie, perfekt lagret parmesanost, aromatisk balsamico og andre kvalitetsprodukter fra området. Made by Mama er også leveringsdygtig i de redskaber, man har brug for, når man tilbereder maden; for eksempel håndlavede læderforklæder, trøffelknive eller unikke skærebrætter af oliventræ. Det er produkter, som alle er udviklet med en kompromisløs tilgang til kvalitet, og smukt forener Italien med den nordiske designfilosofi.


Virksomheden er støttet op af en række danske investorer, heriblandt Kenneth P. Luciani, der grundlagde kaffekæden Baresso. Han er ikke kun vild med god kaffe, men også med andre nydelsesprodukter af bedste kvalitet. Dem fandt han hos Anna og Morten i form af Made by Mama under et besøg i efteråret 2016! 
-PF

Quilts of Denmark A/S

Sponseret

Dundyner: Det naturlige valg til vinteren

Formland

Sponseret

Formland skruer op for messens faglige program

Relateret indhold

25.08.2026aida a/s

Sponseret

Gik du glip af Formland? Se efterårets nyheder fra aida

21.08.2026aida a/s

Sponseret

RAW Unique: Mundblæste glas med karakter

17.08.2026aida a/s

Sponseret

Cozy Christmas: Nyt julestel til bordet

14.08.2026aida a/s

Sponseret

Årets julegaveidéer fra RAW Teak: Nyheder til køkken og hjem

30.07.2026aida a/s

Sponseret

RAW fejrer 10-års jubilæum med nyt stel i porcelæn

28.07.2026aida a/s

Sponseret

Flyt måltidet udenfor med dækkeservietter fra RAW

21.07.2026aida a/s

Sponseret

Glasdesign med kant fra Karim Rashid

14.07.2026aida a/s

Sponseret

Sæt kulør på hverdagen med vandflaske fra Confetti

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Svenska Mässan
Messe
Gothenburg Furniture Fair

The Nordic region’s leading meeting place for purchasing furniture, interior design, and lighting for home environments.

Dato

08.09.2026

Sted

Göteborg, Sweden

Maison&Objet
Messe
Maison&Objet

Past reveals future

Dato

10.09.2026

Sted

Paris

IHGF
Messe
62nd IHGF Delhi Fair autumn 2026

The ultimate home & lifestyle showcase

Dato

13.10.2026

Sted

New Delhi, India

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Everything gets woven together!

Where trends, design and global business intertwine: Heimtextil is your platform for home and contract textiles and textile design. Experience innovative solutions for the entire interior design: with the Heimtextil Trends 27/28, visionary design by Patricia Urquiola, textile sustainability and order volumes of all sizes. For even more synergies, business success and new contacts from all over the world!

Dato

12.01.2027

Sted

Frankfurt am Main

Dimex aps
Messe
Christmasworld – Full of magic

As the leading international trade fair for seasonal decorations and festive decorations, Christmasworld opens up effective design possibilities to surprise customers. For new synergies that offer added value.

Dato

29.01.2027

Sted

Frankfurt, Germany

Dimex aps
Creativeworld – HANDS ON WHAT’S HOT

Creativeworld is the ideal B2B meeting place and a source of inspiration for the professional creative community year after year. The next edition of the international trade fair for the hobby, craft and artists’ supplies sector will take place from 29.1. – 1.2.2027 in Frankfurt am Main.

Dato

29.01.2027

Sted

Frankfurt, Germany

Copyright 2023