Banken går i sort

Arne Jacobsen Clocks lancerer dette efterår en ny udgave af det ikoniske ”Bankers” i en modig sort.

Pressebillede: Arne Jacobsen Clocks, Rosendahl Design Group.

Da Arne Jacobsen i 1971 designede det ikoniske Bankers Clock til Danmark Nationalbank, var det som del af et totaldesign. Med totaldesignet sikrede Arne Jacobsen et ensartet flow og sammenhæng i bygningens eksteriør og interiør.

Bankers Clock er oprindelig designet med hvid baggrund, men genfortolkes dette efterår af Arne Jacobsen Clocks, der har vendt farverne på hovedet efter de originale tegninger og skabt et design, der giver modernismen og minimalismen et nyt og appellerende udtryk. Med sin intense sorte baggrund og opsigtsvækkende hvide visere står det sorte Bankers knivskarpt både på en klassisk hvid væg, en malet i en afdæmpet nordisk tone eller et farverigt tapet.

Quilts of Denmark A/S

Sponseret

Så er det sæson for sommerdyner

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

25.03.2026Designbase.dk

Tekstiler i frontlinjen

20.03.2026Designbase.dk

Stockholm Furniture Fair gentænkes

19.03.2026Quilts of Denmark A/S

Sponseret

Så er det sæson for sommerdyner

19.03.2026Designbase.dk

Salone del Mobile satser på USA

17.03.2026Designbase.dk

Når julens design bliver modig, poetisk og tidløs

16.03.2026Designbase.dk

WOUD får fast adresse i København

12.03.2026Designbase.dk

STOFF Nagel får nyt showroom

10.03.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Kvinderne bag OOhh - sjæl og håndværk i hvert produkt

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023