Årets vinder af Designbaseprisen 2020: Sinnerup i Århus er et inspirerende livsstilsunivers

Med aflysningen og den igen udskudte messe The Inspired Home i Chicago, er Sinnerups butik i Århus endnu en gang vinderen af dette års Designbasepris.

Coronaen har haft en enorm indflydelse på hele vores samfund – og også på Designbaseprisen og nomineringen til Gia Award, der uddeles i forbindelse med The Inspired Home Show i Chicago.

The Inspired Home Show blev nemlig aflyst i 2020, og i 2021 er messen i øvrigt flyttet fra marts til august.

Det betyder, at Sinnerups butik i Århus, der vandt Designbaseprisen i 2019, også er vinderen af Designbaseprisen i 2020 og dermed nomineres til Gia Award, hvor verdens mest fremtrædende detailhandelseksperter udvælger verdens bedste detailbutikker.

Da Sinnerup vandt Designbaseprisen i 2019 fulgte der foruden æren og en Designbaseskulptur også en rejse til Chicago til The Inspired Home Show og Gia Award uddelingen med prisen. Den rejse sker nu i forbindelse med messen i august 2021.

I mellemtiden har Sinnerup dog ikke ligget på den lade side, for den 36000 kvm store butik, der vandt prisen i 2019 er siden blevet yderligere renoveret og moderniseret, og det inspirerende univers, hvor kunderne kan opleve alt fra køkkenværktøj til møbler – alt sammen bundet sammen af livsstil, er kun blevet styrket yderligere.

I løbet af efteråret vil vi naturligvis bringe en reportage fra butikken i Designbase, hvor vi går tæt på butikken, webshoppen med mere. Alle de elementer, der gjorde, at butikken vandt Designbaseprisen i 2019, og nu går videre med en Gia Award nominering til 2021.

aida a/s

Sponseret

Skab varme i køkkenet med RAW teak – naturlige redskaber med rodfæste i nordisk æstetik

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

19.12.2025Designbase.dk

Politianmeldt for vildledning

18.12.2025Designbase.dk

Mange virksomheder arbejder aktivt med diversitet og inklusion

18.12.2025Designbase.dk

Kvinder vælger fleksibilitet frem for løn

16.12.2025Designbase.dk

Beskæftigelsen stiger fortsat blandt indvandrere fra ikke-vestlige lande

15.12.2025Designbase.dk

Første dom for greenwashing

12.12.2025Designbase.dk

Højere kørselsfradrag og kørselsgodtgørelse i 2026

11.12.2025Antex Plast A/S

Sponseret

Bæredygtig plastproduktion

11.12.2025Designbase.dk

Salling fortsætter ekspansionen i hovedstadsområdet

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023