Rosendahl er klar til at købe flere brands

Det går rigtig godt for Rosendahl Design Group i øjeblikket. Så godt, at virksomheden overvejer at købe flere brands til sin portefølje.

Det seneste år har budt på fremgang i salg og på bundlinjen hos Rosendahl Design Group. Bl.a. af den årsag er virksomheden nu på udkig efter flere brands, som kan blive en del af den familieejede koncern. Det skriver Berlingske Business.

”Jeg har en shortlist med virksomheder, jeg godt kunne tænke mig. Man kan jo ikke kontrollere, hvornår folk har lyst til at sælge, men der er helt klart nogle, som er interessante og passer godt ind hos os”, siger Henrik Rosendahl, ejer og administrerende direktør.

Læs også: Rosendahl overtager tekstilbrand

Han fortæller samtidig, han dog ikke er interesseret i at købe hvad som helst til hvilken som helst pris.

Tekstilbrandet Juna er Rosendahls seneste køb, mens også varemærkerne Rosendahl, Kay Bojesen, Global, Arne Jacobsen, Holmegaard og Bjørn Wiinblad er i blandt tidligere køb.

Når alle hestene trækker
Rosendahl Design Group solgte i 2015 varer for 448 millioner kroner og oplevede en vækst på ti procent på omsætningen. Derudover var der for tredje år i træk fremgang på driftsresultatet, som lød på 44 millioner kroner, skriver Berlingske Business.

”En del af grunden til, at det går bedre, er, at der på de forskellige markeder er forskellige brands, der klarer sig godt. Det er ligesom at have et hestefirspand, hvor vi ikke er afhængige af ét brand. Hvis ét går ned, så trækker et andet i stedet for. Når alle hestene trækker, så går det meget godt”, lyder det fra Henrik Rosendahl.

Læs også: Brancheprofilen: Vi er innovative og har samtidigt respekt for den danske designtradition

Virksomheden sælger primært til de skandinaviske lande, men af nye markeder er Holland, England og Italien i søgelyset.

aida a/s

Sponseret

Skab varme i køkkenet med RAW teak – naturlige redskaber med rodfæste i nordisk æstetik

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

04.12.2025Designbase.dk

Sandkasse for iværksættere

02.12.2025Designbase.dk

JYSK sætter ny standard med rekordresultater i 2024/25

02.12.2025Designbase.dk

Danish Design Award 2025: Innovation og ansvar i dansk design

02.12.2025Designbase.dk

AI rykker ind på butiksgulvet – nu kan de små detailhandlere også være med

01.12.2025Designbase.dk

Det skal være lettere for medarbejdere at overtage virksomheden

01.12.2025Designbase.dk

Stabilt niveau for tomme butikslokaler før julehandel

25.11.2025Designbase.dk

Ny vejledning om kreditværdighedsvurdering

25.11.2025Designbase.dk

Forbrugerne er klar til Black Friday

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023