16.03.2022  |  Business  |  Branchenyt

Stockholm Furniture & Light Fair aflyser septembermessen

Stockholm Furniture & Light Fair har netop meldt ud, at den planlagte messe til september aflyses. I stedet bebudes en styrket messe i februar 2023, hvor man igen byder bolig- og interiørbranchen velkommen.

Hver februar måned er designinteresserede øjne rettet mod Stockholm Furniture & Light Fair. Det er en fastlagt dato i den internationale designkalender, og for mange markerer det begyndelsen på designåret.

Under pandemien er de fleste internationale messer henvendt design- og interiørbranchen dog blevet tvunget til at udsætte eller helt indstille deres aktiviteter. Det gælder også Stockholm Furniture & Light Fair, som blev tvunget til at aflyse sin messe i februar 2021 og udsætte den til februar 2022. De planer ændrede sig imidlertid i takt med pandemiens udvikling.

“Vi var nødt til at træffe en hurtig beslutning baseret på verdenssituationen. Messen kunne alligevel ikke holdes i foregående måned, men for at tilbyde vores udstillere og internationale besøgende en ny mulighed, blev den flyttet til 6.-9. september i år”, siger Chicie Lindgren, business area manager hos Stockholm Design Events, og fortsætter:

“Og det tydede på, at branchen var positive overfor det. Med resultaterne i hånden har det dog vist sig, at det splittede branchen. Valget stod mellem september 2022 og messen i februar 2023. På nuværende tidspunkt er det vigtigste, at vi står forenede og stærke sammen. Derfor vælger vi at aflyse messen til september og har i stedet fuld fokus på næste februar”.

Det betyder nu, at den næste Stockholm Furniture & Light Fair i stedet vil ligge fra 7.-11. februar 2023. Og den beslutning har givet positiv genklang hos branchens aktører, fortæller Cecilia Ask Engström, der er leder for brancheudviklingen hos TMF - Trä & Möbelföretagen.

“Vi har talt med vores medlemmer, og flertallet mener, at vi skal fokusere kræfterne på februar. Efter to år med et sort hul i kalenderen, hvor februarmessen skulle have været, er det vigtigere end nogensinde, at branchen holder sammen, og messen får et stærkt comeback”, siger hun.

Stockholm Furniture & Light Fairs udskydelse vil ikke have indvirkning på Stockholm Design Week, der afholdes 5.-11. september 2022.

-HCL

Mere fra Designbase.dk – Forum for design- og interiørbranchen

Designbase.dk – Forum for design- og interiørbranchen

http://www.designbase.dk

Designbase.dk – forum for design- og interiørbranchen – er et erhvervsmedie og community, som dækker alle fagbrancher inden for design og interiør, og som er målrettet direkte til og læst af fagfolk. Partnere på Designbase.dk kan bidrage aktivt med indhold/erfaring og betragtes som en indsigtsfuld vidensressource i udviklingen af Designbase.dk. Vi udkommer dagligt på Designbase.dk, uge…

Se virksomhedsprofil  

  Designbase.dk anvender cookies, som vi bruger til at huske dine indstillinger og statistik m.m. Når du fortsætter med at bruge websitet accepterer vores nye cookie- og persondatapolitik. Læs mere