Paustian har åbnet ny butik

Den nye butik er placeret i hjertet af København i en fantastisk bygning.

Billedet her er fra før åbningen. Bagerst ses den originale bankboksdør. Se flere billeder fra det nye designunivers i galleriet. Pressebillede: Paustian.

Paustian har netop i den forgangne weekend åbnet ny butik i København. Selv kalder de det et designunivers, og det er måske også mere betegnende for de 1300 m2 store lokaler i Niels Hemmingsens gade. Bygningen der engang har huset en bank er blevet nænsomt renoveret og med øje for de oprindelige og historiske detaljer. Blandt andet er bankboksene i kælderen bevaret, men i Paustians nye konceptbutik omdannet til særlige gallerier med smykker og designobjekter.

Her ses adm. direktør i Paustian Frantz Longhi i forbindelse med renoveringen af de nye butikslokaler i Niels Hemmingsens Gade 24..

’Vi ønsker at skabe et åbent og indbydende univers for alle, der interesserer sig for design – ikke kun for dem, der leder efter et fantastisk møbel, men også dem, der skal bruge en hurtig designgave til en veninde. Et designunivers med højt serviceniveau og stor gæstfrihed”, siger Frantz Longhi, adm. direktør og medejer, Paustian i en pressemeddelelse.

Åbningen af Paustians nye butik er ifølge Frantz Longhi et markant led i en 'opgradering', der skal være med til at manifestere og fremtidssikre Paustians historiske og fremtrædende position i design- og møbelbranchen. Der vil være stort fokus på Paustians egen Furniture Collection, og et endnu tættere samarbejde med etablerede danske og udenlandske brands, såvel som nye upcoming designere, lyder det bl.a. i pressemeddelelsen.   

Facaden af den nye Paustianbutik i Niels Hemmingsens Gade, København..

Det hele startede på Vesterbro

Paustian blev grundlagt af Ole Paustian på Vesterbrogade i København i 1964, og har siden været repræsentant for både dansk og international design i verdensklasse. Ole Paustian var sammen med sin hustru Monika pionerer inden for design, og de kendte personligt mange af de store internationale designere som Charles & Ray Eames og Alvar Aalto, som Paustian stadig den dag i dag repræsenterer på linje med andre førende internationale designbrands.

I 1987 flyttede Paustian fra Vesterbrogade til Nordhavn, i det ikoniske Paustian-hus tegnet af Jørn Utzon. Det fredede hus har siden 1987 dannet rammerne for ikke kun møbler og design, men også filmforevisninger, koncerter, foredrag, udstillinger og design talks. Men nu med den nye concept store i Indre København, der kommer til at stå som Paustians nye flagskib er en ny æra startet.

”Med butikken i Niels Hemmingsens Gade 24 bliver Paustian igen centralt placeret på designscenen i København. Den nye butik vil med de helt unikke, storslåede rum og udvalget af spændende design være det nye centrum for designoplevelser og inspiration ved Strøget. Gennemgående for Paustians virke har været det internationale udsyn og blikket for toneangivende udenlandske designere, og også i den nye Paustian butik vil dette være et centralt element, som en bærende del af Paustians DNA”, siger Frantz Longhi.  

www.paustian.com

Quilts of Denmark A/S

Sponseret

Dundyner: Det naturlige valg til vinteren

Formland

Sponseret

Formland skruer op for messens faglige program

Relateret indhold

28.08.2026Xilium

Sponseret

PPWR: Hvad er omfattet – og hvad skal virksomheder konkret have styr på?

25.08.2026Designbase.dk

Dansk økonomi bremser op efter stærk vækst

21.08.2026Designbase.dk

Ambiente Talents fejrer 25 år med designudstilling

19.08.2026Designbase.dk

SMVdanmark vil udskyde bøder for emballageregler

18.08.2026Designbase.dk

Salling åbner nyt livsstilsunivers i København

18.08.2026Designbase.dk

Konkursfald fortsætter – også i detailhandlen

18.08.2026Designbase.dk

Retail i 2086: Når kunstig intelligens overtager indkøbskurven

17.08.2026Designbase.dk

Formex giver børns idéer 112 meter på messen

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Svenska Mässan
Messe
Gothenburg Furniture Fair

The Nordic region’s leading meeting place for purchasing furniture, interior design, and lighting for home environments.

Dato

08.09.2026

Sted

Göteborg, Sweden

Maison&Objet
Messe
Maison&Objet

Past reveals future

Dato

10.09.2026

Sted

Paris

IHGF
Messe
62nd IHGF Delhi Fair autumn 2026

The ultimate home & lifestyle showcase

Dato

13.10.2026

Sted

New Delhi, India

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Everything gets woven together!

Where trends, design and global business intertwine: Heimtextil is your platform for home and contract textiles and textile design. Experience innovative solutions for the entire interior design: with the Heimtextil Trends 27/28, visionary design by Patricia Urquiola, textile sustainability and order volumes of all sizes. For even more synergies, business success and new contacts from all over the world!

Dato

12.01.2027

Sted

Frankfurt am Main

Dimex aps
Messe
Christmasworld – Full of magic

As the leading international trade fair for seasonal decorations and festive decorations, Christmasworld opens up effective design possibilities to surprise customers. For new synergies that offer added value.

Dato

29.01.2027

Sted

Frankfurt, Germany

Dimex aps
Creativeworld – HANDS ON WHAT’S HOT

Creativeworld is the ideal B2B meeting place and a source of inspiration for the professional creative community year after year. The next edition of the international trade fair for the hobby, craft and artists’ supplies sector will take place from 29.1. – 1.2.2027 in Frankfurt am Main.

Dato

29.01.2027

Sted

Frankfurt, Germany

Copyright 2023