Paustian bliver ene-forhandler af Moroso i Danmark

Paustian udvider porteføljen af internationalt design og bliver fra slutningen af januar eksklusiv forhandler af Moroso i Danmark.

Foto: Paustian..

Moroso vil blive udstillet i Paustians butikker, hvor man vil kunne opleve flere af brandets designikoner - herunder Gogan af Patricia Urquiola, samt nylanceringer som Cloudscape sofaen af Diesel Designers og Pacific kollektionen af Patricia Urquiola.

Moroso blev grundlagt i 1952 af ægteparret Agostino og Diana Moroso. Deres vision var at skabe sofaer, lænestole og indretningstilbehør funderet i et sublimt håndværk og kvalitet med fokus på ekstraordinær kreativitet og innovation. 

I dag, næsten 70 år efter grundlæggelsen, er brandet især anerkendt for dets haute couture tilgang til fremstillingen af polstrede møbler.

- HCL

aida a/s

Sponseret

RAW fejrer 10-års jubilæum med nyt stel i porcelæn

Formland

Sponseret

Formland skruer op for messens faglige program

Relateret indhold

06.08.2026Designbase.dk

Nye regler skærper krav til grøn markedsføring

04.08.2026Designbase.dk

Udstillere forventer stærkere forretning på Formland

30.07.2026Designbase.dk

Formex hylder traditionerne i efterårets messe

27.07.2026Designbase.dk

BOLIA åbner to butikker i London

20.07.2026Designbase.dk

Forbrugerombudsmanden: Planlæg Black Friday i god tid

16.07.2026Designbase.dk

Adelante udvider porteføljen med to premiumbrands

09.07.2026Designbase.dk

idd cologne indgår partnerskab med Design Season Cologne

03.07.2026Designbase.dk

Erhvervstilliden falder – men SMV'erne holder modet oppe

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023