15.12.2020 | Business | Accessories
Med respekt for den skandinaviske designtradition
Larsen & Eriksen designer ure, der passer perfekt ind i danske design- og livsstilsbutikker. Men de to venner har også fået deres ure ind i MoMa i New York og i BEAMS i Japan, for den skandinaviske designtradition og sansen for detaljen åbner døre verden over.
Login med brugernavn/password eller Linkedin

Opret en profil på designbase.dk og få bl.a. adgang til låst indhold
Opret medlemskabBranchenyt

Hans J. Wegners tidligste designs får nye farver
For at fejre Hans J. Wegners designarv og mere end 70 års samarbejde har Carl Hansen & Søn indgået et samarbejde med den London-baserede designer Ilse Crawford om at udvikle en ny farvepalet til en limiteret særudgave af de første stole, som Wegner skabte til Carl Hansen & Søn tilbage i 1950.
Belysning

Ekstraordinær belysning
Indretningen af uderummet bygger stadig oftere bro mellem klassisk indendørs interiør og ønsket om outdoor design ud over det sædvanlige. Med Marc Sadlers udedesign – Solar & Twiggy Grid – præsenterer Foscarini to innovative løsninger, der fusionerer funktionalitet med skulpturel stemningsbelysning.