Møbelmessen aflyser nyt initiativ

Messen har ikke haft held med at tiltrække væsentlige brands til at udstille på et særområde på messen og det aflyses derfor.

Logo: Møbelmessen Skandinavien.

Møbelmessen, der sidste år rykkede fra Vejle til Fredericia havde store planer om at få flere af de store møbelproducenter til at udstille. Men erkender nu, at det ikke har været muligt og aflyser derfor tiltaget Furniture Live. Messen kører fortsat og åbner dørene på onsdag den 7. november og indtil fredag den 11. november.

Arrangørerne forventer, at omkring 700-800 gæster vil besøge messen, og antallet af udstillere er denne gang 54 ifølge udstillerlisten, mens der i 2017 var 72 udstillere.

Quilts of Denmark A/S

Sponseret

Så er det sæson for sommerdyner

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

27.03.2026Xilium

Sponseret

Sælg mere på messerne i 2026 – sådan gør du!

26.03.2026Designbase.dk

Overset tekstilgruppe skal genanvendes

24.03.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Restaurant domæne kåret til én af Danmarks 20 bedste restauranter

24.03.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

iRobot er tilbage - markerer nyt kapitel på AWE 2026 og vinder innovationspris

24.03.2026Designbase.dk

AI er ikke fremtiden – det er nutiden

24.03.2026Designbase.dk

For få unge søger ind på erhvervsuddannelserne

20.03.2026Designbase.dk

Længere mellem de tomme lokaler

18.03.2026Designbase.dk

Ny emballageforordning træder i kraft i august

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023