31.05.2022  |  Business  |  Branchenyt

Møbelforhandler går konkurs – men aktiviteten fortsætter

Moodings, der sælger designmøbler online, er nu i rekonstruktion efter forretningen de seneste tre regnskaber har vist underskud på millioner.

Det skriver Wood Supply.

Designforhandleren forsvinder dog ikke helt fra jordens overflade. Ifølge advokat Albert Juul Digens, der står for rekonstruktionsprocessen, er “hovedaktiviteten overdraget i en virksomhedsoverdragelse”. Det oplyser han til Wood Supply.

Det er endnu ukendt, hvem der har overtaget Moodings’ lager og onlinebutik. Samtidig fortæller advokaten, at gælden blev opgjort til omkring 24 millioner kroner. 

“Men det er mindre end halvdelen, der ikke er dækket endnu, og den største enkeltkreditor er nærtstående til virksomheden”, siger Albert Juul Digens til Wood Supply.

Det lød ellers som starten på et sandt eventyr, da Moodings i 2020 fortalte om en omsætning, der hvert år blev fordoblet siden virksomhedens start i 2013. I december 2021 havde selskabet derudover planer om at ekspandere onlinebutikken til ni lande – på én gang.

Moodings’ sidste årsregnskab er fra 2020 og viser et tab på 2,6 millioner kroner. De sidste tre år så virksomheden et tab på knap 9 millioner kroner.

- HCL

Mere fra Designbase.dk – Forum for design- og interiørbranchen

Designbase.dk – Forum for design- og interiørbranchen

http://www.designbase.dk

Designbase.dk – forum for design- og interiørbranchen – er et erhvervsmedie og community, som dækker alle fagbrancher inden for design og interiør, og som er målrettet direkte til og læst af fagfolk. Partnere på Designbase.dk kan bidrage aktivt med indhold/erfaring og betragtes som en indsigtsfuld vidensressource i udviklingen af Designbase.dk. Vi udkommer dagligt på Designbase.dk, uge…

Se virksomhedsprofil  

  Designbase.dk anvender cookies, som vi bruger til at huske dine indstillinger og statistik m.m. Når du fortsætter med at bruge websitet accepterer vores nye cookie- og persondatapolitik. Læs mere