Lys mørket op

Til november lancerer Spring Copenhagen to lamper; Ember og Eclipse.

PR-foto..

Designet af Ember leder hurtigt tankerne over på en klassisk bordlampe, men Ember er meget mere end det. Ember er nemlig en æstetisk, ledningsfri og genopladelig lampe udformet i mundblæst opalglas og aluminium. Dens bløde lys kommer ikke fra toppen af lampen, men derimod fra selve standeren, hvilket er med til at give Ember et helt unikt udtryk. 

Desuden kan Embers lysstyrke tilpasses med en lysdæmper i bunden, som kan indstilles i tre forskellige lysniveauer. Eclipse er ligesom Ember ledningsfri og genopladelig, men har derimod et slankt og elegant design, der både gør den smuk at se på og nem at tage med rundt, hvor der er behov for lys - inde såvel som ude. Lysstyrken kan justeres ved at tappe let på foden.

Ember kommer i fire forskellige farver; lys blå, gul, sand og koksgrå, hvor Eclipse kommer i rubinrød, gul, sand, og koksgrå.

- HCL

Stockholm Furniture Fair

Sponseret

Stockholm Furniture Fair 2025 fremhæver fremtidens konstruktion og hænderne bag håndværket

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

12.05.2025Designbase.dk

Dobbelt iF-guld til hansgrohe-innovationer

12.05.2025Designbase.dk

Bad og wellness – en oase i hverdagen

12.05.2025Designbase.dk

Naturlig ro og sanselighed på badeværelset

09.05.2025Designbase.dk

Et stort skridt for ansvarlig rengøring og livsstil

08.05.2025Dimex

Sponseret

Ethical Style by Nordstil – et særligt fokus

08.05.2025Designbase.dk

Personliggørelse i en kaotisk tid

07.05.2025Designbase.dk

Heimtextil udvider området med madrasser

06.05.2025Designbase.dk

Gejst overtager Radent og Opa lampekollektionerne fra Nuad

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023