LIND DNA opruster

Virksomheden ansætter Export Director med passion for bæredygtighed.

Pressebillede: LIND DNA.

Barbara Rombach er pr. 1. april startet som Export Director Retail hos LIND DNA. Hun er et kendt ansigt i branchen og kommer fra tidligere jobs hos Broste Copenhagen og Menu. Men især LIND DNAs fokus på bæredygtighed via recyclede materialer har haft en afgørende faktor for Barbaras jobskifte.

Barbara Rombach er pr. 1 april startet som Export Director Retail hos LIND DNA..

I en pressemeddelelse fra LIND DNA udtaler Barbara Rombach:

”Det er bæredygtighed, jeg brænder for. Det er ikke bare en trend, men en nødvendighed, der er kommet for at blive, og der sker et tydeligt paradigmeskift i tiden lige nu. Forbrugerne er fuldt bevidste om bæredygtige produkter. De har stået længe i vores køleskabe. Men nu er tiden kommet til, at vi også gerne møblerer vores hjem med omtanke. Forbrugerne ønsker transparens, og at hele produktionen er bæredygtig, ikke kun slutproduktet. Det er produktionsprocessen og alt, hvad der bliver lavet i virksomheden, der skal være gennemarbejdet. Også medarbejderkulturen. Forbrugerne vil gerne kende den virksomhed, de handler hos, og de vil hellere have at vide, at du som virksomhed ikke helt er i mål, men at du gør en indsats for at nå dertil. I stedet for at blive bundet en ideologisk historie på ærmet, der ikke helt holder i handling”, fastslår Barbara Rombach.

Fakta:

Barbara Rombach

Nu: Export Director i LIND DNA per 1. april 2019

Tidligere: Sales Director South hos Broste Copenhagen og Sales and Brand Manager USA, CAN & B2B hos Menu.

www.linddna.com

Quilts of Denmark A/S

Sponseret

Så er det sæson for sommerdyner

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

27.03.2026Xilium

Sponseret

Sælg mere på messerne i 2026 – sådan gør du!

26.03.2026Designbase.dk

Overset tekstilgruppe skal genanvendes

24.03.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Restaurant domæne kåret til én af Danmarks 20 bedste restauranter

24.03.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

iRobot er tilbage - markerer nyt kapitel på AWE 2026 og vinder innovationspris

24.03.2026Designbase.dk

AI er ikke fremtiden – det er nutiden

24.03.2026Designbase.dk

For få unge søger ind på erhvervsuddannelserne

20.03.2026Designbase.dk

Længere mellem de tomme lokaler

18.03.2026Designbase.dk

Ny emballageforordning træder i kraft i august

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023