Isenkræmmerbutik fylder 86 år

Trøjborg Isenkram fra Aarhus kan i år fejre 86 års fødselsdag.

Trøjborg Isenkram, som ligger i Aarhus, er en af Danmarks ældste isenkrammere uden for kædesamarbejde. Butikken, som har over 30.000 varenumre, kan den 1. oktober fejre 86 års fødselsdag.

Isenkræmmerbutikken blev den 1. oktober 1930 åbnet af S.A. Petersen i en ejendom, som var blevet opført af ejerens svigerfar. Til at starte med havde butikken til huse i Tordenskjoldgade nr. 32, men flyttede senere til Tordenskjoldgade nr. 57, hvor den stadig ligger i dag.

Læs også: 80 år med isenkram

S.A. Petersen gik også under navnet ’Desværre Petersen’, fordi han aldrig havde varerne hjemme til tiden. I 1973 blev butikken solgt videre til far og søn, Erik og Jesper Heidenheim Juul, og det er Jesper, der i dag ejer butikken.

Designbase ønsker tillykke med de 86 år.

aida a/s

Sponseret

RAW fejrer 10-års jubilæum med nyt stel i porcelæn

Formland

Sponseret

Formland skruer op for messens faglige program

Relateret indhold

11.08.2026Designbase.dk

Danmark har mistet 1.170 butikker på fem år

10.08.2026Designbase.dk

Home Brands overtager Bamix i Skandinavien

06.08.2026Designbase.dk

Nye regler skærper krav til grøn markedsføring

04.08.2026Designbase.dk

Udstillere forventer stærkere forretning på Formland

30.07.2026Designbase.dk

Formex hylder traditionerne i efterårets messe

27.07.2026Designbase.dk

BOLIA åbner to butikker i London

20.07.2026Designbase.dk

Forbrugerombudsmanden: Planlæg Black Friday i god tid

16.07.2026Designbase.dk

Adelante udvider porteføljen med to premiumbrands

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023