Inspiration regner med det første overskud i mange år

For første gang i mange år regner Inspiration med at slutte året med et overskud.

I mange år har butikskæden Inspiration haft røde tal på bundlinjen. Men det skal være slut nu.

Da Niels Thorborg købte Inspiration i 2012, stod det rigtig skidt til. Dengang lød underskuddet på 149 millioner før skat. Sidenhen er underskuddet blevet mindre, og i 2014 var underskuddet på 23 millioner før skat. Det skriver fyens.dk.

Ifølge Frank Sørensen, der er blevet sat i spidsen for arbejdet med Inspiration fra koncern-hovedkvarteret i Odense, vil underskuddet blive vendt til overskud allerede i år.

”Vi følger den plan, vi har lagt. Økonomisk var vores oprindelige mål at få overskud efter skat i 2016. Men jeg regner med, at vi allerede når det i år”, siger Frank Sørensen til fyens.dk.

Han erkender dog, at han godt kunne have rettet økonomien op hurtigere.

”Vi kunne have skåret hårdere og sparet, men det har ikke været opgaven. Det har hele tiden været planen at lave en vending, som er langtidsholdbar”, siger han.

Han fortæller, at kæden har brugt mange penge på blandt andet investeringer, markedsføring samt på at udskifte sortimentet.

De nye varer, der er kommet til, har dog vist sig at være mere succesfulde end først antaget, og det er netop en af årsagerne til, at kædens økonomi er bedre end forventet.

Inspiration ønsker at gå fra at være isenkræmmer til at være en mere inspirerende livsstilsbutik, hvor der skal gøres mere ud af design og specielle varer, som kun sælges i færre butikker.

Stockholm Furniture Fair

Sponseret

Stockholm Furniture Fair 2025 fremhæver fremtidens konstruktion og hænderne bag håndværket

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

03.07.2025Designbase.dk

Nu bliver det nemmere at overtage en virksomhed

02.07.2025Designbase.dk

Sådan håndteres de varme dage på arbejdspladsen

01.07.2025Designbase.dk

Digitale stopklodser forhindrer fejl og snyd med fradrag

01.07.2025Designbase.dk

Skjulte abonnementer er ulovlige

27.06.2025Designbase.dk

Ny aftale skal styrke Dankortet

26.06.2025FunNordic ApS

Sponseret

Hâws udvider sortiment – nye kategorier og produkter.

26.06.2025Designbase.dk

Digitalisering står stille hos danske SMV’er

25.06.2025Designbase.dk

Motivation, fleksibilitet og netværk styrker ledige seniorers jobmuligheder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023