Inflationen kan give store huslejestigninger

Foto: Arkivfoto.

Rigtig mange erhvervslejekontrakter indeholder en bestemmelse om, at lejen hvert år kan/skal reguleres med udviklingen i nettoprisindekset. Derfor har Dansk Erhverv fået en del henvendelser fra medlemmer, der spørger, hvad den stigende inflation betyder for deres husleje. Med den nuværende inflation kan det betyde huslejestigninger på 10 procent, men der findes også et nettoprisindeks uden energi, hvor stigningen er væsentligt mindre.


Der kan ikke uden videre ændres i allerede indgåede lejeaftaler, men hvis man står foran at skulle indgå en lejeaftale, er det vigtigt at overveje, hvordan en eventuel reguleringsbestemmelse kommer til at se ud. Butiksejeren og udlejer kan nemlig frit vælge, hvordan en eventuel regulering af lejen skal ske, og der er flere mulige løsninger.


En fast regulering: Med en fast regulering på for eksempel 2,5 procent opnår man en forudsigelighed i forhold til, hvordan udviklingen i din husleje vil være.

En maksimal stigning: Det kunne være en bestemmelse om, at lejen reguleres med nettoprisindekset, dog maksimalt 4 procent. Her vil man have sikkerhed for, hvor meget huslejen maksimalt vil kunne stige.
Regulering med nettoprisindekset: Her vil man ikke have sikkerhed for, hvad stigningen bliver, men vil til gengæld opleve en lav stigning, når inflationen er lav.

Regulering med nettoprisindekset uden energi (se nedenfor): Her vil man fortsat ikke have sikkerhed for, hvor stor stigningen vil blive, men i perioder med stærkt stigende energipriser vil man kunne opleve en mindre stigning i lejen end med det almindelige nettoprisindeks.

-PF

aida a/s

Sponseret

RAW fejrer 10-års jubilæum med nyt stel i porcelæn

Formland

Sponseret

Formland skruer op for messens faglige program

Relateret indhold

11.08.2026Designbase.dk

Danmark har mistet 1.170 butikker på fem år

10.08.2026Designbase.dk

Home Brands overtager Bamix i Skandinavien

06.08.2026Designbase.dk

Nye regler skærper krav til grøn markedsføring

04.08.2026Designbase.dk

Udstillere forventer stærkere forretning på Formland

30.07.2026Designbase.dk

Formex hylder traditionerne i efterårets messe

27.07.2026Designbase.dk

BOLIA åbner to butikker i London

20.07.2026Designbase.dk

Forbrugerombudsmanden: Planlæg Black Friday i god tid

16.07.2026Designbase.dk

Adelante udvider porteføljen med to premiumbrands

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023