ILVA og IDEmøbler fusioneres som resultat af ny strategi

Efter en årrække med underskud, er IDdesign nu klar med en ny strategi, der skal øge indtjeningen og styrke virksomheden, men også 47 stillinger nedlægges og butikker lukkes.

Facade: ILVA i Lyngby (2017). Foto: ILVA .

En ny strategi i det Lars Larsen ejede IDdesign betyder, at de to kæder ILVA og IDEmøbler fusioneres og lægges sammen. Det oplyser virksomheden i en pressemeddelelse udsendt her til morgen.

”Siden jeg tiltrådte stillingen som administrerende direktør i IDdesign 1. maj i år, har jeg arbejdet på at kunne præsentere en ny strategi, som skal sikre, at IDdesign kan levere overskud. Her har vi vurderet, at det bedste vil være at sammenlægge de to kæder. Der vil stadig stå henholdsvis ILVA og IDEmøbler på butikkerne rundt omkring i landet, men internt sammenlægges alle centrale funktioner, ligesom der fremover vil være fælles sortiment og én fælles tilbudsavis”, siger administrerende direktør i IDdesign, Rami Jensen i pressemeddelelsen.

De funktioner der sammenlægges er blandt andre Marketing, koncept og butiksdrift, hvor de to kæder indtil nu har haft hver deres dedikerede afdeling på IDdesigns hovedkontor i Sabro.

To butikker lukker og 47 stillinger nedlægges

I alt nedlægges 47 stillinger og sammenlægningen betyder primært nedskæringer i staben på hovedkontoret, hvor de ramte medarbejdere enten mister deres arbejde eller vil få tilbudt et job andet sted i Lars Larsen Group.

”Det er jeg selvfølgelig utrolig ked af. Men med forventning om, at det netop overståede regnskabsår ender med et underskud på omkring 100 millioner kroner, har jeg måttet træffe nogle nødvendige beslutninger. Til gengæld har vi her en fordel af at være en del af Lars Larsen Group, og jeg håber, at vi kan tilbyde mange af de afskedigede medarbejdere en stilling i et af de øvrige selskaber indenfor gruppen”, siger Rami Jensen.

Men udover nedskæringer på hovedkontoret, rummer den nye plan også lukning af IDEmøblers butikker i Brørup og Ribe, der tilsammen beskæftiger 15 medarbejdere. De vil også alle blive tilbudt ny stilling indenfor Lars Larsen Group.

Fokus på kunderne

Mens den nye strategi således har stor betydning for de ansatte i IDdesign, understreger Rami Jensen, at det er helt centralt at fastholde fokus på fortsat at give alle virksomhedens kunder en god oplevelse.

”Som kunde vil, man selvfølgelig kunne se, at der fremover kun kommer en tilbudsavis i postkassen. Derudover vil kunderne både online og i butik opleve, at de kan vælge fra et større sortiment”, siger Rami Jensen.

www.iddesign.as

Quilts of Denmark A/S

Sponseret

Dundyner: Det naturlige valg til vinteren

Formland

Sponseret

Formland skruer op for messens faglige program

Relateret indhold

01.09.2026Designbase.dk

Ja tak-tilbud skal give reel besparelse

01.09.2026Designbase.dk

Reklamationsretten skal frem i lyset

01.09.2026Xilium

Sponseret

Lagde du mærke til dette på Formland?

28.08.2026Xilium

Sponseret

PPWR: Hvad er omfattet – og hvad skal virksomheder konkret have styr på?

25.08.2026Designbase.dk

Dansk økonomi bremser op efter stærk vækst

21.08.2026Designbase.dk

Ambiente Talents fejrer 25 år med designudstilling

19.08.2026Designbase.dk

SMVdanmark vil udskyde bøder for emballageregler

18.08.2026Designbase.dk

Salling åbner nyt livsstilsunivers i København

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Svenska Mässan
Messe
Gothenburg Furniture Fair

The Nordic region’s leading meeting place for purchasing furniture, interior design, and lighting for home environments.

Dato

08.09.2026

Sted

Göteborg, Sweden

Maison&Objet
Messe
Maison&Objet

Past reveals future

Dato

10.09.2026

Sted

Paris

IHGF
Messe
62nd IHGF Delhi Fair autumn 2026

The ultimate home & lifestyle showcase

Dato

13.10.2026

Sted

New Delhi, India

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Everything gets woven together!

Where trends, design and global business intertwine: Heimtextil is your platform for home and contract textiles and textile design. Experience innovative solutions for the entire interior design: with the Heimtextil Trends 27/28, visionary design by Patricia Urquiola, textile sustainability and order volumes of all sizes. For even more synergies, business success and new contacts from all over the world!

Dato

12.01.2027

Sted

Frankfurt am Main

Dimex aps
Messe
Christmasworld – Full of magic

As the leading international trade fair for seasonal decorations and festive decorations, Christmasworld opens up effective design possibilities to surprise customers. For new synergies that offer added value.

Dato

29.01.2027

Sted

Frankfurt, Germany

Dimex aps
Messe
Ambiente – Lifestyle Compositions

It’s never the same, there’s always something new. The leading international consumer goods trade fair is a fantastic experience! Gain an overview of the global marketplace at Ambiente by observing the dynamic interplay of products and design, highlights and events.

Dato

29.01.2027

Sted

Frankfurt, Germany

Copyright 2023