Højeste antal konkurser i 12 år

Foto: Arkivfoto.

2.834 virksomheder med aktiviteter gik konkurs i 2022. Det er det højeste i 12 år, fastslår Dansk Erhverv. Det er især virksomheder, der har haft momslån, som gik konkurs i 2022, og dermed dem, der blev hårdest ramt under coronakrisen, det er gået ud over. 

Og de mange konkurser fortsætter i 2023, forudser Dansk Erhverv. I 2023 vil de stigende omkostninger og modvind til dansk økonomi få flere virksomheder til at dreje nøglen om.


videre lyder det fra Dansk Erhverv, at inflationen aftog til 8,7 pct. i december mod 8,9 pct. i november. Det er anden måned i træk, at inflationen aftager, hvilket er et kærkomment fald, der forhåbentlig betyder, at vi nu har passeret den historisk høje inflationstop. Det er primært et fald i priserne på elektricitet, benzin og diesel samt fødevarer, der træk inflationen ned i december. Allerede i januar forventes det, at inflationen vil aftage til et niveau omkring 6-7 pct. Det skyldes primært, at energipriserne nu igen er faldet mærkbart. Ser man videre ind i 2023, så mener Dansk Erhverv, at der er yderligere udsigt til at inflationen vil falde til et niveau omkring godt 2 pct. i slutningen af året.


Lille fald i inflationen i december

•2.834 konkurser i 2022 - højeste siden 2010

•Ledigheden steg med 5.700 personer i årets sidste 3 mdr. 

•Eksporten fortsætter med at falde - trukket ned af faldende globale fragtrater

•Industrien klarer sig godt internationalt - medicin trækker

•223.000 nye jobs i USA i december - brandvarmt arbejdsmarked

•Lav inflation i USA åbner døren for "lille" renteforhøjelse

-PF

Stockholm Furniture Fair

Sponseret

Stockholm Furniture Fair 2025 fremhæver fremtidens konstruktion og hænderne bag håndværket

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

21.02.2025Designbase.dk

Ny overenskomst på plads for 180.000 butiksansatte

21.02.2025Designbase.dk

Ny ungdomsuddannelse og skærpede karakterkrav

19.02.2025Designbase.dk

SMVdanmark roser nyt beskæftigelsesudspil fra regeringen

18.02.2025Designbase.dk

Pension i øjenhøjde

14.02.2025Designbase.dk

SMVdanmark roser nyt beskæftigelsesudspil fra regeringen

13.02.2025Designbase.dk

SMVdanmark kræver ophævelse af Nets’ monopol på Dankort-indløsning

12.02.2025Designbase.dk

Gartex ansætter ny kommerciel direktør

12.02.2025Designbase.dk

Nu ruller milliarderne til danske iværksættere

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023