Gamle motiver i ny kollektion

Rosendahl relancerer Bjørn Wiinblads ikoniske motiver i en ny serie af brugskunst.

Keramikeren Bjørn Wiinblad er kendt for sin farverige brugskunst med motiver af frodige kvindeskikkelser, og produkterne er gået hen og blevet eftertragtede samleobjekter og trendy loppefund. Produktionen har på trods af dette stået stille i flere år, men nu får Wiinblad-motiverne dog en renæssance. Rosendahl Design Group lancerer nemlig Bjørn Wiinblad 2.0 kollektionen som en hyldest til Wiinblads autentiske og eventyrlige univers. Kollektionen kommer til at favne 47 nye Wiinblad-dele med motiver, der er genskabt 100 procent efter Bjørn Wiinblads originale steg – tilføjet et moderne og tidssvarende touch. 

Kvindefiguren kommer til at stå i centrum for nylanceringerne, og Rosendahl byder velkommen til Rosalinde, Felicia, Cecilia, Amelia og Rosemunde. Kollektionen kommer til at bestå af krus, termokrus, skåle, vaser, urtepotteskjulere, skærebrætter, lysestager, kagedåser og bakker. 

Formex

Sponseret

Formex kickstarts the design autumn

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

27.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Hvad er definationen på en gaveæske for dig?

21.10.2025Designbase.dk

Skandinavisk æstetik, rene ingredienser og stærkt mersalg

17.10.2025Designbase.dk

Salone del Mobile.Milano møder Riyadh – et nyt kapitel for global design

16.10.2025Designbase.dk

Basic & More får prisen for bedste detailkoncept i Norden

14.10.2025Designbase.dk

Fire dage med inspiration idéudveksling og designkultur

14.10.2025Designbase.dk

Et nyt løfte. En ny æstetik. Og en ny måde at være designbrand på

14.10.2025Designbase.dk

Julestemningen er positiv

13.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Vidensdeling på tværs af grænser

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023