Fusionen mellem natur og teknologi

Umage præsenterer den nye lampe, Hazel. Inspireret af naturens hasselnød har lampens afrundede form, messingdetaljerne og dets bløde lys evnen til skabe et varmt og minimalistisk udtryk.

Foto: Umage..

De solide materialer og LED-teknologien gør denne lampe til den perfekte krydsning mellem organiske former og teknologiens funktioner.

Det sorte børstede stål og messingbunden tilføjer et ekstravagant udtryk til designet. Hazel har et indbygget LED-panel med en hvid diffusor, der sikrer en blød belysning i rummet. 

Lampen er kompatibel med strømskinner, og er dæmpbar ved brug af en ekstern lysdæmper. Hazel fås i to størrelser, hvilket udvider indretningsmulighederne med lampen, og gør den ideel til mange formål og omgivelser.

Lampen er designet af den danske designer Jacob Rudbeck med en baggrund fra Det Kongelige Danske Kunstakademi, Arkitekthøjskolen.

- HCL

Stockholm Furniture Fair

Sponseret

Stockholm Furniture Fair 2025 fremhæver fremtidens konstruktion og hænderne bag håndværket

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

20.02.2025Designbase.dk

Milliardinvestering i JYSK-butikker skaber positiv kundereaktion

20.02.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Votives – Et sundere og mere miljøvenligt alternativ til fyrfadslys

19.02.2025Designbase.dk

Begyndelsen på et nyt spændende kapitel

18.02.2025Designbase.dk

TrendSet med succes

18.02.2025Designbase.dk

ILVA: Fra 'top-of-mind' til 'friend-of-mine'

18.02.2025Designbase.dk

Markedsplads, forretningsmotor, optimisme-driver

17.02.2025Designbase.dk

EuroCIS 2025: Detailhandlens fremtid under luppen

14.02.2025Designbase.dk

Jacob Jensen er klar til markedet

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023