25.05.2016 | Business | Branchenyt
Fugato-højtaler høster international anerkendelse
Kähler og System Audios keramikhøjtaler Fugato vinder en Red Dot Award.
Et samarbejde mellem designvirksomheden Kähler og højtalerproducenten System Audio har ført til den prisvindende keramikhøjtaler Fugato.
Højtaleren har tidligere vundet en Iconic Award, og nu kan producenterne bag glæde sig over endnu en pris: nemlig en Red Dot Award for exceptionelt design. Det skriver Sjællandske Medier.
Vi har ikke kunnet ønske os en bedre modtagelse. Det er en dejlig anerkendelse, at andre også kan se værdien i de produkter, som vi udvikler. Anerkendelsen understøtter, at dét, vi sigter efter, også falder i andres designsmag, siger Camilla Christensen, Head of Product Development & Purchase hos Kähler.
Læs også: Kähler lancerer højtaler
De to samarbejdspartnere har haft en vision om at skabe en vis synergi mellem lyd og æstetik i den nye højtaler:
Højttaleren har i mange år været kendt for at være en kasse, som ingen gider at interessere sig for. Den opfattelse ville vi gerne rykke ved, og her har samarbejdet med Kähler været ideelt, siger Ole Witthøft, der er grundlægger og udviklingschef hos System Audio.
Fugato er trådløs og fås i fire forskellige farver.
Branchenyt

På messe i Norge og Sverige
Oslo Design Fair er den eneste skandinaviske messe, der holdes på det planlagte tidspunkt fra 27.-30. januar. I Sverige er messerne aflyst og afløst af alternativer, og Formland er flyttet en måned frem.
Branchenyt

LIKEconcrete fik ny investor i Løvens Hule i aftes
Løvens Hule-investor Jacob Risgaard købte i aftes 33 pct. af Be-Concrete Aps, der står bag brandet LIKEconcrete for 250.000 kr. Brandet lægges ind under bySommer, og dermed er grunden lagt til forhandlersynergi, udvikling og vækst.
Branchenyt

Julehandlen sprængte forventningerne
Øgede coronarestriktioner fik forbrugerne til at skrue gevaldigt op for julegaveindkøbene på nettet.
Design

En symfoni i lilla og grå
I anledning af sit 140-års jubilæum har Iittala udvalgt en række ikoniske designs, som rummer essensen af deres designfilosofi, med en kollektion, der får helt nyt liv i kraft af to nye farver: en magisk ametyst og en elegant mørk grå.
Table top

Alsidig skønhed
Brugskunst

Byd foråret velkommen
Påsken er et af forårets store lyspunkter, hvor lys og solskin mødes, og naturen begynder at folde sig ud på ny. Det er også en tid, hvor årstiden kan bydes velkommen i hjemmet med dekorative genstande fra Royal Copenhagen, der afspejler sæsonens blide pasteller og blomstrende flora.