Formland Autumn 2020: arbejder på alternativ løsning

Coronakrisen har vendt verden på hovedet, og mange må tænke alternativt. Arrangørerne bag Formlandmessen er heriblandt.

Pressebillede: Formland.

Events, messer og store begivenheder er herhjemme blevet aflyst og rykket til senere på året. For design- og interiørbranchen har planerne for Formlands Autumn-udgave 13.-16. august været et stort spørgsmålstegn, for hvordan afvikler man en stor messe, hvis man maks. må samle 500 personer?

Men nu er der lidt nyt fra arrangørerne i Herning. Ifølge en besked sendt til alle udstillere i dag, lyder det:

”Med regeringens udmelding i går om et max. antal på 500 personer samlet til og med august, kan vi naturligvis ikke gennemføre Formland Autumn 2020 i sin nuværende form.

Vi arbejder fortsat med forskellige scenarier og vil komme med information, så snart vi har noget konkret klar”.

Desuden afsluttes beskeden med et håb om forståelse og tålmodighed i denne ekstraordinære situation, vi alle befinder os i.

www.formland.dk

Stockholm Furniture Fair

Sponseret

Stockholm Furniture Fair 2025 fremhæver fremtidens konstruktion og hænderne bag håndværket

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

10.07.2025Designbase.dk

Vækst, premierer og nye markeder

07.07.2025Designbase.dk

Rekordmange ældre fortsætter i arbejde

06.07.2025Designbase.dk

Dansk produktivitet er høj

03.07.2025Designbase.dk

Nu bliver det nemmere at overtage en virksomhed

02.07.2025Designbase.dk

Sådan håndteres de varme dage på arbejdspladsen

01.07.2025Designbase.dk

Digitale stopklodser forhindrer fejl og snyd med fradrag

01.07.2025Designbase.dk

Skjulte abonnementer er ulovlige

27.06.2025Designbase.dk

Ny aftale skal styrke Dankortet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023