Flere forbrugere shopper på mobilen

Computeren er stadig forbrugernes foretrukne redskab, når det kommer til at købe ind på nettet, men mobiltelefonerne er også ved at vinde indpas. Det viser en ny undersøgelse fra konsulentvirksomheden PwC.

Foto: detailfolk.dk.

17 procent af de danske forbrugere shopper på deres mobiltelefoner mindst én gang om måneden. Det er viser en ny undersøgelse fra PwC.

- Vores undersøgelse viser, at detailhandlerne med fordel kan overveje at investere i at optimere deres mobilsite, da der ligger et stort potentiale her, og det er mindre omkostningstungt end for eksempel at udvikle og vedligeholde en app, siger Henrik Trangeled Kristensen, partner og detailhandelsekspert i PwC, til detailfolk.dk.

På årlig basis bruger hele 26 procent danskerne mobilen til shopping, mens 27 procent bruger den til at sammenligne priser, og 26 procent bruger den til at researche inden et køb.

- De detailhandlere, som klarer sig bedst i den ”nye” digitale verden, har formået at tilpasse sig kundernes forventninger, siger Henrik Trangeled Kristensen.

Selvom mobilen bliver mere populær, så er forbrugerne stadig ikke helt tilfredse. Ifølge undersøgelsen mener 40 procent af danskerne, at skærmen er for lille, 20 procent finder virksomhedernes mobilsites svære at bruge, og 10 procent er bekymrede over sikkerheden på siderne, skriver detailfolk.dk

aida a/s

Sponseret

Skab varme i køkkenet med RAW teak – naturlige redskaber med rodfæste i nordisk æstetik

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

23.12.2025Designbase.dk

2025 er en medarbejderjul: Dyr julekalender koster 27,4 mia. kr.

23.12.2025Designbase.dk

Danskerne klikker flere pakker hjem end nogensinde før

22.12.2025Designbase.dk

Nu banes vejen for at styrke butikslivet og udviklingen i Danmarks lokalsamfund

22.12.2025Designbase.dk

Danske konkurser falder

19.12.2025Designbase.dk

Politianmeldt for vildledning

18.12.2025Designbase.dk

Mange virksomheder arbejder aktivt med diversitet og inklusion

18.12.2025Designbase.dk

Kvinder vælger fleksibilitet frem for løn

16.12.2025Designbase.dk

Beskæftigelsen stiger fortsat blandt indvandrere fra ikke-vestlige lande

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023