Duftlys med noget på hjerte

Foto: Kodanska..

Kodanska byder det nye år velkommen i skæret af deres nye duftlys. Lysene er opstået i et eksperimenterende arbejde med en overskydende restproduktion fra virksomhedens ‘Danish Summer’ kollektion. De stod med et overskydende parti af glas i ukurant størrelse, men som blev gentænkt i et nyt og funktionelt design af designer, Marie Graff.

“Det har været en lærerig og sjov rejse at skabe præcis de duftlys, vi havde i tankerne. Vi ønskede at skabe den bedste version af et duftlys med udgangspunkt i vores restproduktion. Det skulle med andre ord være et naturligt, æstetisk og ærligt kvalitetsprodukt, der kan genbruges efter at lyset er brændt ned”, siger hun.

- HCL

Stockholm Furniture Fair

Sponseret

Stockholm Furniture Fair 2025 fremhæver fremtidens konstruktion og hænderne bag håndværket

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

04.04.2025Designbase.dk

Salone del Mobile i byen

04.04.2025Designbase.dk

I krydsfeltet mellem data og kreativitet

03.04.2025Designbase.dk

Nordstil sætter scenen for den nye sæson

02.04.2025Designbase.dk

Geberit får EcoVadis guldmedalje

02.04.2025Witt

Sponseret

Mere ro, mindre støj – LeeLo02 giver babyer en bedre søvn

01.04.2025Quilts of Denmark A/S

Sponseret

DOZY – Når kun det bedste er godt nok

01.04.2025Designbase.dk

En ny, ambitiøs strategi og retning for fremtiden

27.03.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Vedvarende energi hos leverandører er ikke en tilfældighed

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023