Dansk designer med i juryen til anerkendt designpris

I dagene d. 22.-24. januar 2019 samles førende internationale designeksperter i Hamburg for at finde frem til, hvem der skal modtage den eftertragtede designpris iF Design Award 2019. Og en dansk designer er med i juryen.

Timothy Jacob Jensen.

Faktisk er der flere danske designeksperter med i den internationale jury. Timothy Jacob Jensen er en af dem, og han er udvalgt som jurymedlem i kategorien ’Discipline Product’.

”Det bliver en spændende og udfordrende opgave at vurdere og bedømme de mange indsendte designs, og jeg ser frem til at kunne bidrage med min brede internationale designerfaring på en anden måde end at være den skabende part,” udtaler Timothy Jacob Jensen i en pressemeddelelse.

Designer Timothy Jacob Jensen har selv modtaget iF Design Award op til flere gange. Senest sidste år, hvor han sammen med den kinesiske samarbejdspartner Shanutec Xpower fik tildelt den prestigefyldte iF Gold Award 2018 for designet af Vision, et modulært strømkabelsystem. Nu glæder han sig til at opleve processen fra den anden side af scenetæppe

”Når ens arbejde gør sig fortjent til en designpris, er det altid en rigtig stor ære, men at være inviteret med ind som jurymedlem kalder på en helt anden form for ydmyg stolthed over ens mangeårige virke i designverdenen,” siger Timothy Jacob Jensen.

iF Design Award har udgivet priser til det allerbedste internationale design gennem mere end 65 år, og Jacob Jensen Design er i alt blevet hædret med 28 af de eftertragtede designpriser. Grundlæggeren, Jacob Jensen, modtog tegnestuens første iF Design Award i 1967 for designet af Bang & Olufsen’s Beomaster 5000 i selv samme kategori, som hans søn Timothy Jacob Jensen nu sidder i juryen for, nemlig ’Discipline Product’.

Efter to årtier som CEO og chefdesigner for Jacob Jensen Design solgte Timothy Jacob Jensen solgte i foråret 2018 en stor aktiepost til IT-milliardær Kaare Danielsen. I august 2018 opsagde han også sin stilling som CEO og bestyrelsesmedlem i Jacob Jensen Design. Sidenhen har Timothy Jacob Jensen afhændet resten af sine aktier og udtrådte helt af selskabet i november 2018. I dag driver Timothy Jacob Jensen selvstændig virksomhed under eget navn.

De endelige vindere af iF Design Award 2019 offentliggøres ved en prisoverrækkelsesceremoni i BMW Welt i München d. 15. marts 2019.

www.timothyjacobjensen.com

aida a/s

Sponseret

Skab varme i køkkenet med RAW teak – naturlige redskaber med rodfæste i nordisk æstetik

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

19.11.2025Designbase.dk

Europæiske virksomheder kæmper med sene betalinger – de små rammes hårdest

18.11.2025Designbase.dk

SMVdanmark om europæisk regelforenkling: Betydningen kan næsten ikke overvurderes

18.11.2025Designbase.dk

Regeltyranni kvæler de små: “Vi har nået grænsen for, hvad danske virksomheder kan bære”

17.11.2025Designbase.dk

Sådan får du værdi ud af influencer-samarbejder

14.11.2025Designbase.dk

Unge fritages for betaling af am-bidrag fra 2026

12.11.2025Designbase.dk

Over 40 millioner på vej ud i livsstilsbranchen

12.11.2025Designbase.dk

Vildledende klistermærker på stegepander

11.11.2025Designbase.dk

Mere end 1 mia. kr. til SMV’ere

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023