Dansk butik kåret som en af verdens bedste

En dansk butik har netop vundet en fornem pris i forbindelse med International Home + Housewares Show i Chicago.

Pressebillede: Bahne.

Her ses Jacob Bahne og Calina Kokholm, der er butiksbestyrer af Bahne i Frederiksberg Centret, da de vandt Designbaseprisen i august 2018. Foto: Tony Brøchner / MCH .

Bahne, der sidste år vandt Designbaseprisen og dermed også en nominering til den internationale gia uddeling, for deres butik i Frederiksberg Centret, er netop blevet kåret som vindere af den prestigefyldte gia.

Prisen “The 2019 gia Global Honorees for Retail Excellence” uddeles hvert år af organisationen International Housewares Association og i forbindelse med messen International Home + Housewares Show i Chicago og blandt dette års vindere var altså Bahne Frederiksberg Centret.

De andre vindere er butikkerne Jumbled fra Australien, S-kultur fra Tyskland, Futako Tamagawa fra Japan og Porland fra Tyrkiet.

aida a/s

Sponseret

Skab varme i køkkenet med RAW teak – naturlige redskaber med rodfæste i nordisk æstetik

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

12.12.2025Designbase.dk

Højere kørselsfradrag og kørselsgodtgørelse i 2026

11.12.2025Antex Plast A/S

Sponseret

Bæredygtig plastproduktion

11.12.2025Designbase.dk

Salling fortsætter ekspansionen i hovedstadsområdet

09.12.2025Designbase.dk

Byrder for 6 mia. kr. fjernes fra erhvervslivet

09.12.2025Designbase.dk

Iværksætterne hjælpes i gang

08.12.2025Designbase.dk

Danske digitale løsninger skal lette EU byrder for 87 mia. euro

08.12.2025Designbase.dk

Pas på, når der handles på udenlandske webshops

05.12.2025Designbase.dk

EU Ecolabel slår rekord

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023