Dankort-forbruget er stigende

Fra februar 2015 til februar 2016 er danskernes dankort-forbrug steget betydeligt.

Der er god grund til glæde hos betalingsvirksomheden Nets. Danskernes brug af Dankortet er nemlig steget med 12,2 procent i februar 2016 sammenlignet med februar 2015. Det skriver detailfolk.dk.

Der blev i alt gennemført 95,9 millioner betalinger og overførsler med Dankortet i februar i år. Derudover ligger det samlede beløb, som danskerne overførte eller handlede for i februar, på 27,2 millioner kroner, hvilket er en stigning på 13 procent i forhold til sidste år.

Læs også: Nyt kontaktløst Dankort er positivt for detailhandlen

Brugen af betalingstjenesterne Mobilepay og Swipp tæller også som Dankort-transaktioner. Tjenesterne oplever stigende popularitet, hvilket kan være en del af årsagerne til det øgede Dankort-forbrug.

Ifølge detailfolk.dk spiller fravalget af kontanter også en væsentlig rolle for væksten i brugen af Dankort.

Quilts of Denmark A/S

Sponseret

Så er det sæson for sommerdyner

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

27.03.2026Xilium

Sponseret

Sælg mere på messerne i 2026 – sådan gør du!

26.03.2026Designbase.dk

Overset tekstilgruppe skal genanvendes

24.03.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Restaurant domæne kåret til én af Danmarks 20 bedste restauranter

24.03.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

iRobot er tilbage - markerer nyt kapitel på AWE 2026 og vinder innovationspris

24.03.2026Designbase.dk

AI er ikke fremtiden – det er nutiden

24.03.2026Designbase.dk

For få unge søger ind på erhvervsuddannelserne

20.03.2026Designbase.dk

Længere mellem de tomme lokaler

18.03.2026Designbase.dk

Ny emballageforordning træder i kraft i august

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023