Corona-stolen fylder 50

Corona-stolen, designet af Poul M. Volther, fylder 50 år. Det markerer Erik Jørgensen Møbelfabrik med en udvidelse af kollektionen.

For lidt over 50 år siden, nærmere bestemt den 30. maj 1965, kom den velkendte designstol Corona til verden på en lille møbelfabrik på Sydfyn.

Nu, 50 år senere, markerer Niels Jørgensen og Ole Jørgensen, som ejer og driver Erik Jørgensen Møbelfabrik, jubilæet med nye Corona-stole. Det skriver Bo Bedre på sin hjemmeside.

Corona-kollektionen udvides med en særudgave i naturlæder, der er fremstillet af europæiske oksehuder. Desuden er naturlæder-kollektionen nummereret og designeren Poul M. Volthers signatur er tilføjet.

Endvidere markerer Erik Jørgensen Møbelfabrik jubilæet ved at introducere seks nye farver: mørkeblå, sort, mørkegrøn, grå, rosa og rød.

Dimex aps

Sponseret

Nordstil Summer 2026: Fokuseret og fuld af nye produkter til efterår og vinter

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

29.05.2026Designbase.dk

Salone del Mobile hædres med Compasso d’Oro

29.05.2026Designbase.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

28.05.2026Xilium

Sponseret

Hvorfor har du stadig 5 systemer åbne, for at håndtere en enkelt kunde?

27.05.2026Designbase.dk

Googles AI ændrer e-handlens synlighed

26.05.2026Designbase.dk

Rekord i butikstyverier presser detailhandlen

25.05.2026Designbase.dk

Når markedet flytter online, følger både muligheder og vilkår med

22.05.2026Designbase.dk

UMAGE vinder Red Dot Award 2026

21.05.2026Designbase.dk

Åke Axelsson satte mennesket i centrum

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023