Bahne cementerer sin position med et solidt regnskab

Verden, Europa, Danmark, detailhandlen og de danske forbrugere har haft rigeligt med udfordringer gennem 2022.

Foto: 123rf.com.

I den turbulens, er det lykkedes Bahne-koncernen med 22 butikker rundt i Danmark og en webshop, at komme ud af regnskabsåret 1/10 2021 - 30/9 2022, med et tilfredsstillende regnskab. 

Omsætningen er øget pænt, fra 382 til 443 millioner, men det tilskrives primært, at regnskabsåret var det første normale år, efter Corona nedlukninger. 

Bundlinjen er en tro kopi af året før, i alt 19,2 millioner efter skat, mod 19,1 millioner året før. Egenkapitalen er vokset til 96 millioner. 

Bahne ejes af Troels Bahne Ingemann og Helle Bahne Benfeldt. Benjamin Røpke er administrerende direktør. Bahne-koncernen, der også indeholder et grossistselskab og flere egne brands, er tilfredse med resultatet og den generelle udvikling og den stabilitet året har fremvist, trods store udfordringer i samfundet generelt. I alt har koncernen 269 heltidsansatte medarbejdere. 

Bahnes forventninger til det nye regnskabsår er præget af usikkerhed, blandt andet på grund af en svagere julehandel i 2022, sammenlignet med tidligere år, samt den fortsatte udvikling i inflation, renter og generelt stigning på omkostningssiden. 

Der budgetteres derfor med et svagere resultat i det nye år, end de to tidligere år. “Rammerne for at drive detailhandel er generelt udfordret i 2023, så vi tænker strategisk på den lange bane, men taktisk på den korte, og tilpasser os så godt vi kan”, udtaler Benjamin Røpke.

aida a/s

Sponseret

Nyheder til bordet fra Confetti

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

26.02.2026Designbase.dk

Milliardløft til iværksætteri i landdistrikterne

25.02.2026Xilium

Sponseret

5 tegn på at din engrosvirksomhed er vokset fra e-conomic

25.02.2026Designbase.dk

Stigende forsikringspriser presser SMV’erne

25.02.2026Designbase.dk

92 millioner kroner skal sparke liv i endnu flere danske bymidter

24.02.2026Designbase.dk

Producentansvaret skal være materialeneutralt

24.02.2026Designbase.dk

Forbrugeroptimismen spirer – trods fortsat usikkerhed

20.02.2026Designbase.dk

DI lancerer historisk 2035-plan

19.02.2026Designbase.dk

Regningen i producentansvaret for emballage sænkes

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023