Aarhus får verdens største Søstrene Grene

Snart slår Søstrene Grene dørene op til den største butik nogensinde i Aarhus. Det sker i forbindelse med, at den eksisterende, butik på strøget lukker midlertidigt grundet renovering.

Foto: Søstrene Grene..

Aarhusianerne kan inden længe gå på opdagelse i den største Søstrene Grene-butik på strøget ved Skt. Clemens Torv, hvor Søstrene Grene åbner en ny, midlertidig butik. Butikken åbner efter planen den 18. januar 2021.

Butikken på hele 645 kvadratmeter vil være fyldt med søstrene Anna og Claras udvalg af boliginteriør, små møbler, køkkentilbehør, hobbyartikler og meget andet. Det store butiksareal gør butikken til den største Søstrene Grene-butik nogensinde sammenlignet med koncernens mere end 240 andre butikker på 16 markeder på verdensplan.

”Hele historien om Søstrene Grene startede på strøget i Aarhus tilbage i 1973, og derfor er det ganske særligt at kunne åbne den største butik nogensinde få 100 meter derfra den dag i dag. Selvom det er en midlertidig butik, har vi gjort meget ud af indretningen i den storslåede bygning”, siger Mikkel Grene, administrerende direktør og medejer af Søstrene Grene.  

Det er vores mål, at kunderne skal have en hel særlig oplevelse, når de besøger butikken. Vi glæder os derfor meget til at slå dørene op til den nye butik og byde vores kunder velkommen indenfor”, fortsætter han.

Historierig butik
Den nye butik ved Skt. Clemens Torv forventes at holde åbent cirka et år, mens Søstrene Grenes historiske butik i Søndergade på strøget i Aarhus holder lukket grundet renovering af bygningen.

”Butikken på strøget er ikonisk, fordi det var den allerførste Søstrene Grene-butik, da den åbnede på første sal tilbage i 1973. Den flotte bygning fra 1896 blev sidst renoveret i 1999, og det er nu tid til at give bygningen nyt liv. Vi vil renovere butikken, så vi kan tilbyde vores kunder en endnu bedre og mere sanselig shoppingoplevelse, når de besøger Søstrene Grene i midten af Aarhus, hvor det hele startede”sigedirektøren.

Den nye butik ved Skt. Clemens Bro forventes at kunne slå dørene op klokken 9:59 på åbningsdagen, klar til at modtage alle nye kunder med sikker afstand og under de gældende covid-19-restriktioner.

- HCL

Stockholm Furniture Fair

Sponseret

Stockholm Furniture Fair 2025 fremhæver fremtidens konstruktion og hænderne bag håndværket

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

02.04.2025Designbase.dk

Godt nyt for iværksættere

01.04.2025Xilium

Sponseret

Onesize fits alle gælder måske for sokker men ikke for IT

01.04.2025Designbase.dk

Skattetillægget fordoblet ved for sen indberetning

01.04.2025Designbase.dk

dao klar til at løfte opgaven efter PostNord

31.03.2025Designbase.dk

AI-agenter kan effektivisere arbejdsgange – men danske virksomheder tøver

31.03.2025Designbase.dk

DEBAT: En kvart million danskere skal rustes mod digitale angreb

27.03.2025Designbase.dk

Flatpay er den hurtigst voksende virksomhed i Nordeuropa

26.03.2025Designbase.dk

Sådan begrænses skadelig kemi i hverdagen

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023