Årets elev i Kop & Kande

Kamilla Ravnmose Madsen fra Kop & Kande i Viborg løb med titlen som Årets elev i kæden, en kåring, som hun er meget stolt af. ”Det er jo altid rart at blive anerkendt for det, man gør”, siger hun.

Foto: Kop & Kande.

Kamilla Ravnmose Madsen er netop blevet kåret til Årets elev i Kop & Kande. ”Det er et skulderklap og en anerkendelse af, at man gør det godt, og det er da dejligt at få den ros, når man er oppe imod så mange andre dygtige med-elever”, siger Kamilla.
Udgangspunktet for kåringen var den fagprøve som Kamilla afleverede tidligere på året, i forbindelse med afslutningen af sin elevtid på Handelsfagskolen. Kamilla skrev om Berndes b.green stegepander, der er produceret af 100% genanvendt aluminium, og som forhandles af Thuesen Jensen. Kamilla fik 12 for sin opgave.

Foto: Kop & Kande.


”Jeg brænder for miljøet, og derfor var det naturligt for mig at vælge et produkt, der sætter fokus på netop miljøvenlighed og genbrug”, fortæller Kamilla. Samtidig var stegepanderne et nyt produkt i butikken.
”Jeg ville skabe en kampagne, der gav mening for kunderne, og som kunne give noget ekstra.


Kamilla valgte at samarbejde med en anden butik i Viborg nemlig ”Grøn fornuft”, der er bæredygtig, Danmarks første Naturli’-forretning, og som drives af Viborg HK.
”Jeg mødtes med dem, og vi aftalte, at købte man en Berndes b.green stegepande hos os, fik man voucher til varer i ”Grøn fornuft”. Det var en win win. Det gav noget ekstra til salget hos os, og det gav dem mulighed for at komme i kontakt med flere kunder”, fortæller Kamilla.
Hun lavede også en demonstration af pandekagepanden i butikken med stor succes og mange solgte pandekagepander.


Kampagnen løb over to uger og blev naturligvis fulgt op af markedsføring på Facebook og Instagram, og i den periode solgte butikken hele 34 Berndes b.green stegepander.

Årets elev i Kop & Kande_01.

Storytelling
Kamilla er ikke i tvivl om, at storytelling er vigtig. Ikke mindst med produkter som Berndes b.green stegepanderne. ”Man kan stå med panden og fortælle kunden, at her er der brugt 28 aluminiumsdåser, og her er der brugt 34 dåser. Det vil kunderne gerne høre”.
Kamilla fortæller også, at hun fik god opbakning fra Thuesen Jensens sælger og fra baglandet i forhold til f.eks. at skaffe certifikat på, at det var genbrugsaluminium. ”Jeg ville jo ikke lave greenwashing”, siger hun med et smil, og certifikatet indgik desuden også i fagprøven.
Herudover omfattede Kamillas plan morgenmøder for at gøre det til et fælles forretningsprojekt, og yderligere en konkurrence om, hvem der kunne sælge flest pander i perioden.

Det er vigtigt at have elever
Peter D. Therkelsen, der af adm. direktør i Kop & Kande, fortæller, at man for at blive indstillet til årets elev yderligere skal være aktiv på skolen og have en god forståelse for at omdanne teori til praksis i hverdagen – både i forhold til leverandører og produkter, men i høj grad også mod kunderne.
”Herudover skal man være en god kollega, medstuderende og holdspiller, og man skal udvikle sig i elevtiden – både fagligt og praktisk men også som menneske, og så skal man være en god ambassadør for kæden og flittig i butikken”, lyder det fra Peter Therkelsen, der videre fortæller, at Handelsfagskolen indstiller tre kandidater, hvorefter man på kædekontoret læser deres fagprøver igennem og tager endelig stilling til, hvem, der skal løbe med prisen som årets elev.


”Det er vigtigt for Kop & Kande at have elever. Vi kan se, at mange af eleverne efter endt uddannelse fortsætter deres karriere hos os. Ved at kåre årets elev viser vi, at vi rigtig gerne vil have dygtige og engagerede elever, og så skal vi naturligvis fejre dem, når de gør det ekstraordinært godt”, fastslår Peter Therkelsen.

Foto: Kop & Kande.


Nye udfordringer
Kamilla blev fastansat i butikken i Viborg efter endt elevtid, og hun er meget glad for isenkrambranchen.
”Det er en dejlig branche med masser af muligheder for videreudvikling og masser af gode oplevelser. Jeg begyndte i butikken som juleassistance, da jeg var 19 år, og jeg har fået en rigtig god forståelse af branchen og af, hvad det kræver at drive en detailbutik. Jeg har haft nogle fantastiske læremestre med indehavere i butikken og en meget dygtig lærer, Morten, på Handelsfagskolen. Men jeg er 23 år, og verden ligger åben, så nu skal jeg prøve noget andet. Om det bliver på kædekontoret eller hos en grossist eller andet, det må tiden vise”, slutter Kamilla.
Det er i hvert fald ingen tvivl om, at vi kommer til at se mere til hende i design- og interiørbranchen i fremtiden.

aida a/s

Sponseret

Nyheder til bordet fra Confetti

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

03.02.2026Designbase.dk

Nye bogføringskrav kan ramme 40.000 virksomheder uden varsel

02.02.2026Designbase.dk

Danske virksomheder er klar til europæisk teknologi

02.02.2026Designbase.dk

SMVdanmark roser ny cyberaftale: Vigtig styrkelse af erhvervslivets digitale sikkerhed

30.01.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Roomba ruller videre: iRobot styrker fundamentet og sætter kurs mod næste kapitel

30.01.2026Designbase.dk

Officielt miljømærke i markant vækst

30.01.2026Designbase.dk

Bruger du AI i din markedsføring?

29.01.2026Designbase.dk

Når stilheden bliver grøn

29.01.2026Designbase.dk

Når stilheden bliver grøn

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex aps
Messe
Christmasworld – Full of magic

Som den førende internationale messe for sæsonbestemt dekoration og festlig dekoration åbner Christmasworld op for effektive designmuligheder, der overrasker kunderne. For nye synergier, der tilbyder merværdi.

Dato

06.02.2026

Sted

Frankfurt am Main

Dimex aps
Seminar
Ambiente 2026: Nye muligheder for danske HoReCa-aktører

Frankfurt-messen sætter fuldt fokus på hotel-, restaurant- og cateringbranchen – og åbner dørene for danske leverandører med design, funktionalitet og bæredygtighed i højsædet.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Dimex aps
Messe
Christmasworld, Creativeworld og Ambiente

Generelle tendenser og temaer på de tre store forbrugsvaremesser, fokuserer på at give forbrugerne mulighed for at skabe personlige og mindeværdige øjeblikke, hvilket er et perfekt match til temaet "Make the Moment Yours".

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Salone del Mobile.Milano
Messe
Salone del Mobile

The Salone Internazionale del Mobile is a hub of experimentation and cross-pollination, a meeting point and a place for new opportunities to reflect on the world of design and planning. The 2025 edition will take place from 8th to 13th April 2025, in the Rho Fiera Milano spaces, as is traditional.

Dato

21.04.2026

Sted

Milano

MESSE C - Furniture Fair
Messe
MESSE C FurnitureFair

MESSE C Furniture Fair er den nye messe for hele den danske og nordiske møbelbranche.

Dato

26.04.2026

Sted

Fredericia

3daysofdesign
Messe
3daysofdesign

A platform to showcase & celebrate great design 3daysofdesign is a festival for dreamers, doers and the design curious.

Dato

10.06.2026

Sted

København

Copyright 2023