Strøgets lokaler er dyrere end nogensinde

Lejen af et lokale på Strøget er steget til det højeste niveau nogensinde. Det viser en ny undersøgelse fra Nykredit.

Det høje antal af turister og shoppeglade danskere har gjort, at lejen af et lokale på Strøget er højere end nogensinde før, skriver detailfolk.dk og finans.dk. De såkaldte prime locations er steget med 21,6 procent til 22.500 kroner pr. kvadratmeter i 2014. Det viser en ny undersøgelse fra Nykredit.

”Vi har nået all-time high på de gode beliggenheder på strøget. De sidste 12-24 måneder har markedet været entydigt positivt og præget af stor efterspørgsel. Specielt på de allerbedste beliggenheder omkring Amagertorv og Østergade”, siger Peter Winther, partner og administrerende direktør i erhvervsmæglerfirmaet Sadolin & Albæk, til finans.dk.

Peter Winther forventer, at priserne kommer til at stige endnu mere. Han har desuden fået tilbud fra store brands, som gerne lægger 25.000 kroner pr. kvadratmeter om året.

Stockholm Furniture Fair

Sponseret

Stockholm Furniture Fair 2025 fremhæver fremtidens konstruktion og hænderne bag håndværket

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

06.07.2025Designbase.dk

Dansk produktivitet er høj

03.07.2025Designbase.dk

Nu bliver det nemmere at overtage en virksomhed

02.07.2025Designbase.dk

Sådan håndteres de varme dage på arbejdspladsen

01.07.2025Designbase.dk

Digitale stopklodser forhindrer fejl og snyd med fradrag

01.07.2025Designbase.dk

Skjulte abonnementer er ulovlige

27.06.2025Designbase.dk

Ny aftale skal styrke Dankortet

26.06.2025FunNordic ApS

Sponseret

Hâws udvider sortiment – nye kategorier og produkter.

26.06.2025Designbase.dk

Digitalisering står stille hos danske SMV’er

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023