Strøgets lokaler er dyrere end nogensinde

Lejen af et lokale på Strøget er steget til det højeste niveau nogensinde. Det viser en ny undersøgelse fra Nykredit.

Det høje antal af turister og shoppeglade danskere har gjort, at lejen af et lokale på Strøget er højere end nogensinde før, skriver detailfolk.dk og finans.dk. De såkaldte prime locations er steget med 21,6 procent til 22.500 kroner pr. kvadratmeter i 2014. Det viser en ny undersøgelse fra Nykredit.

”Vi har nået all-time high på de gode beliggenheder på strøget. De sidste 12-24 måneder har markedet været entydigt positivt og præget af stor efterspørgsel. Specielt på de allerbedste beliggenheder omkring Amagertorv og Østergade”, siger Peter Winther, partner og administrerende direktør i erhvervsmæglerfirmaet Sadolin & Albæk, til finans.dk.

Peter Winther forventer, at priserne kommer til at stige endnu mere. Han har desuden fået tilbud fra store brands, som gerne lægger 25.000 kroner pr. kvadratmeter om året.

Formex

Sponseret

Formex kickstarts the design autumn

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

20.10.2025Designbase.dk

Tre ud af fire SMV’er kæmper med sene betalinger

20.10.2025Designbase.dk

Sådan sikrer du betalingerne, hvis teknikken svigter

16.10.2025Designbase.dk

JYSK tredobler bonus til butiksmedarbejdere efter rekordår

15.10.2025Designbase.dk

6 ting, du skal vide om danskernes forbrug på nettet

13.10.2025Designbase.dk

Generationsskifte har lige nu historisk gode vilkår

13.10.2025Designbase.dk

Konkursbilledet i Danmark: Stigning på 10 procent vækker bekymring

10.10.2025Designbase.dk

Fratræk din købsmoms på bogføringstidspunktet

08.10.2025Designbase.dk

Sådan kan AI skabe værdi og styrke konkurrencekraften i SMV'er

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023