Rekordmange ældre fortsætter i arbejde

En ny analyse fra SMVdanmark viser, at rekordmange ældre vælger at blive på arbejdsmarkedet efter folkepensionsalderen. Godt for både virksomheder og statskassen, mener SMVdanmark.

Foto: 123RF.com

En ny analyse fra SMVdanmark viser, at tusindvis af danskere over folkepensionsalderen i stigende grad vælger at blive på arbejdsmarkedet. Udviklingen er hjulpet på vej af, at Folketinget fra 1. januar 2023 fjernede modregningen af arbejdsindkomst i folkepensionen, hvilket har gjort det økonomisk langt mere attraktivt at fortsætte med at arbejde. 

Antallet af folkepensionister i lønmodtagerbeskæftigelse er steget fra cirka 75.000 i 2023 til knap 95.000 i 2025. Det tal er rekordhøjt. Samtidig arbejder folkepensionisterne i gennemsnit flere timer end tidligere. 

"Modregningen i folkepensionen har været en reel barriere for ældres lyst til at arbejde. Det er et klart eksempel på, hvordan kloge ændringer i incitamenterne kan løfte arbejdsstyrken betragteligt til gavn for både virksomhederne og samfundsøkonomien," siger Thomas Gress, cheføkonom i SMVdanmark. 

Rekorden er særligt bemærkelsesværdig i lyset af, at folkepensionsalderen blev sat op fra 65 til 67 år i årene 2019-2022. Førhen var knap en tredjedel af lønmodtagerne over pensionsalderen i aldersgruppen 65-66 år. Antallet af mulige personer i arbejde efter folkepensionen var derfor betragteligt højere. Derfor er det imponerende, at vi så hurtigt ser en rekord i antallet af lønmodtagere over folkepensionsalderen.

"Mange ældre har både lyst og evne til at fortsætte på arbejdsmarkedet, men tidligere blev de straffet økonomisk for at gøre det. Det betød, at mange valgte at trække sig. Når det langt bedre kan betale sig at arbejde, så vælger mange det til. Det har vi i den grad brug for i en tid, hvor virksomhederne mangler hænder," siger Thomas Gress. 

Fakta

  • Antallet af folkepensionister i arbejde er steget med næsten 20.000 personer fra 2023 til 2025.
  • 94.700 personer over folkepensionsalderen er nu i arbejde.
  • Beskæftigelsesvæksten blandt ældre gavner både virksomheder og de offentlige finanser. 
  • Folketinget vedtog 1. juni 2023 at fjerne modregningen i folkepensionen, således at folkepensionister ikke modregnes i pensionen, når de har en arbejdsindtægt ved siden af. Dette skete med tilbagevirkende kraft fra 1. januar 2023. 

Formex

Sponseret

Formex kickstarts the design autumn

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

21.08.2025Formland

Sponseret

Bolig Mad Design-messen udvider med ny udgave i MCH Messecenter Herning

15.08.2025Designbase.dk

Plastindustrien om glippet plasttraktat: Vi har brug for globale løsninger

15.08.2025Designbase.dk

Teamtronic styrker sin europæiske position

14.08.2025Designbase.dk

Sommerens konkursfald dækker over stigende pres på erhvervslivet

13.08.2025Designbase.dk

AI stormer frem i erhvervslivet, mens nye regler træder i kraft

13.08.2025Designbase.dk

Eksporten til USA holder skindet på næsen

12.08.2025Designbase.dk

Investeringer i startups og innovatører

11.08.2025Designbase.dk

Få glæde af skattebesparelsen - men du skal slå til nu

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023