Ny topchef hos Illum

Jeanette Aaen er ansat som ny topchef hos Illum, som har været uden chef siden februar.

Siden Søren Vadmand stoppede som Illums topchef den 19. februar 2015, har stormagasinet været uden topchef. Men det ændrer sig pr. 1. november, hvor Jeanette Aaen indtager stillingen. Det skriver detailfolk.dk.

Jeanette Aaen kommer fra en stilling som direktør for Babysam, hvor hun har arbejdet i fem år.

”Jeg kunne sagtens være blevet i Babysam i rigtig mange år, for det var en super spændende virksomhed. Men jeg er en stormagasinpige af rang. Jeg brænder så meget for stormagasiner. Jeg kan bare alt, hvad der sker på det felt og følger det minutiøst. Når Illum dukker op, lader man ikke den chance gå fra sig”, siger Jeanette Aaen til detailfolk.dk.

Jeanette Aaen er uddannet cand.merc og har – inden Babysam – arbejdet som store director hos Magasin i seks år.

Formex

Sponseret

Formex kickstarts the design autumn

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

13.10.2025Designbase.dk

Generationsskifte har lige nu historisk gode vilkår

13.10.2025Designbase.dk

Konkursbilledet i Danmark: Stigning på 10 procent vækker bekymring

10.10.2025Designbase.dk

Fratræk din købsmoms på bogføringstidspunktet

08.10.2025Designbase.dk

Sådan kan AI skabe værdi og styrke konkurrencekraften i SMV'er

07.10.2025Designbase.dk

Sådan beskattes personalegoder i 2026

07.10.2025Designbase.dk

Et mere robust betalingsberedskab hilses velkomment

03.10.2025Designbase.dk

Nye regler om grøn markedsføring skærper kravene til virksomhederne

02.10.2025Designbase.dk

Unik viden om ledere

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023